Wielka zmiana w klubie Mateusza Klicha. To będzie kosztować 500 mln futnów

Zmiany w Leeds United? Brytyjskie media informują, że firma właścicielska San Francisco 49ers - obecni współudziałowcy w Leeds United - chcą przejąć 100 proc. akcji klubu, aby stać się samodzielnym właścicielem. W grę wchodzi kilkaset milionów funtów.

Przejęcie miałoby dotyczyć zarówno samego klubu Leeds United, jak i stadionu Elland Road od stycznia 2024 roku - informuje radio BBC. Jeżeli dojdzie do zmiany właściciela, Leeds United trafi w ręce 49ers Enterprises, czyli amerykańskiej firmy, w której posiadaniu znajduje się pięciokrotny zwycięzca Super Bowl (mistrz NFL), San Francisco 49ers

Zobacz wideo

Znany kibicom udziałowiec, chce zostać samodzielnym właścicielem. Jak będzie wyglądać przyszłość Leeds United?

Brytyjskie media dowiedziały się, że transakcja wykupu 100 proc. udziałów w Leeds United może kosztować ponad 500 milionów funtów, czyli ponad 600 mln euro (ponad 2,5 miliarda złotych). Obecnie większościowym udziałowcem klubu jest Andrea Radrizzani, co sprawia, że jego firma Aser Ventures ma możliwość unieważnienia przejęcia. 

To będą następcy Ronaldo i Messiego! Ich wartość przyprawia o zawrót głowyTo będą następcy Ronaldo i Messiego! Ich wartość przyprawia o zawrót głowy

Oba podmioty współpracują już ze sobą, ponieważ 49ers Enterprises wykupiło 10 proc. udziałów w Leeds United w 2018 roku. W listopadzie bieżącego roku udziały te wzrosły do 44 proc. Brak porozumienia w sprawie całkowitego wykupu klubu nie musiałby więc kończyć kooperacji Amerykanów i Włochów. 

Więcej treści sportowych znajdziesz na Gazeta.pl

Andrea Radrizzani kupił Leeds United w dwóch płatnościach. Połowę zapłacono w styczniu 2017 roku, wtedy stał się właścicielem 50 proc. udziałów w klubie. Kolejna część wpłynęła na konto poprzedniego współwłaściciela, Massima Cellino w maju 2017 roku. Miesiąc później Radriazzani kupił Ellan Road. Za transakcję odpowiedzialna była jego firma  Greenfield Investment z siedzibą w Singapurze. Warto podkreślić, że stadion wrócił w ręce właściciela klubu po 13 latach, gdy Leeds było zmuszone do sprzedaży obiektu przez problemy finansowe po spadku do niższej ligi

Leeds United "jednym z największych na świecie"? Nowi właściciele mają plany

Paraag Marathe - prezes 49ers Enterprises i jednocześnie wiceprezes Leeds United - zapewniał już w maju 2021 roku, że kibice swojego ulubionego klubu mogą zaufać intencjom firmy. Działacz zapewniał, że chce uczynić Leeds United jednym "z największych klubów na świecie". Jednym z jego planów ma być modernizacja stadionu i powiększenie jego pojemności. 

Media informują, że umowa dot. wykupu 100 proc. udziałów przez amerykańską firmę zależy od wielu czynników, w tym od wydatków oraz statusu klubu w Premier League. Obecnie Leeds United zajmuje 15. miejsce w tabeli z 16 punktami na koncie. Zespół wciąż czeka na stabilizację formy, która być może pozwoli mu awansować na 9. lub lepsze miejsce w końcowej klasyfikacji, tak jak to miało miejsce w poprzednim sezonie. 

Brutalny faul Godfreya na TomiyasuBestialski faul w Premier League. Godfrey przekroczył wszelkie granice

Przypomnijmy, że w Leeds United od 2017 roku występuje reprezentant Polski, Mateusz Klich. Pomocnik jest jednym z podstawowych zawodników, na których stawia trener Marcelo Bielsa. Polak był również jednym z bohaterów świętujących awans z Championship do Premier League w sezonie 2019/20. Klich dotychczas rozegrał w klubie 155 meczów, w których strzelił 22 gole i zanotował 20 asyst. Aktualny kontrakt piłkarza wygasa w 2024 roku. 

Więcej o: