Saudyjczycy chcą przejąć gigantów z Włoch i Francji. Newcastle to dopiero początek

Powiązany z Arabią Saudyjską Public Investment Fund, który niedawno przejął 80% akcji Newcastle United celuje w przejęcie kolejnych klubów - donoszą włoske media. Na celowniku znaleźli się giganci z Włoch i Francji.

Informacja o sprzedaży Newcastle United przed Mike'a Ashleya na rzecz niezwykle majętnego Mohammeda Bin Salmana wywołała ekscytację wśród kibiców. Dysponując majątkiem szacowanym na 320 miliardów funtów, nowi właściciele planują dokonać rewolucji kadrowej. Wszystko po to, by Newcastle dołączyły do grona najlepszych zespołów w Premier League.

Zobacz wideo Wielki powrót Cristiano Ronaldo. "Lepiej nie mógł sobie tego wymarzyć"

Ambicje nowych szefów klubu z St. James' Park sięgają zdominowania światowego futbolu, a przejęcie Newcastle United to tylko jeden z kroków ku temu. Zagraniczne media donoszą bowiem, że nowi właściciele angielskiego klubu chcą podążyć drogą Red Bulla i przejąć kilka kolejnych klubów w całej Europie. Jednym z celów takiego działania jest m.in. chęć poprawy wizerunku Arabii Saudyjskiej właśnie poprzez piłkę nożną. Przejęcie Newcastle nie obyło się bowiem bez kontrowersji.

Reprezentant Walii ujawnił, że ma poważną chorobę. Reprezentant Walii ujawnił, że ma poważną chorobę. "To dla mnie szok"

"Głos zabrała walcząca o prawa człowieka organizacja Amnesty International, która wezwała władze ligi do zablokowania przejęcia klubu. Odezwała się też była narzeczona Dżamala Chaszukdżiego - dziennikarza "Washington Post". Ten wielki krytyk saudyjskiego reżimu został zamordowany i poćwiartowany prawdopodobnie na zlecenie Mohammeda bin Salmana. Tak twierdzą amerykańskie służby wywiadowcze w raporcie, który odtajnił prezydent Joe Biden. A zamordowanie Chaszukdżiego, to tylko jeden z zarzutów wobec Saudów, którzy prowadzą krwawą wojnę w Jemenie, a poza tym prześladują społeczność LGBT w swoim kraju, akceptują niemal niewolnicze prawo pracownicze, stosują kary cielesne wobec przestępców i przyznają bardzo ograniczone prawa kobietom" – pisał na Sport.pl Michał Kiedrowski.

Newcastle to za mało. Giganci mogą zmienić właścicieli

Według plotek kolejnym przejętym klubem przez Public Investment Fund mógłby być borykający się z trudnościami finansowymi Inter Mediolan. Takie informacje przekazał włoski "Libero". Fundusz, który przejął 80% udziałów w Newcastle United, jest rzekomo skłonny wyłożyć miliard euro, aby przejąć również Inter. Pierwsze rozmowy między PIF a rodziną Zhang, która jest właścicielem mistrzów Włoch, odbyły się już w zeszłym roku, ale Chińczycy nie byli wtedy jeszcze skłonni do tego, aby sprzedać klub. Sytuacja zmieniła się po upadku pomysłu Superligi. Teraz Zhangowie są otwarci na sprzedaż klubu.

Ubóstwiany przez ludzi, uwierający władzę. Gdy gra mecz, ceny w barach rosnąUbóstwiany przez ludzi, uwierający władzę. Gdy gra mecz, ceny w barach rosną

Zagraniczne media wymieniają też Olympique Marsylia jako kolejny klub w portfolio nowych właścicieli Newcastle. Mówi się też o przejęciu jednego z brazylijskich klubów.

Więcej o: