Absurdalna decyzja FA. Cavani uznany za niewinnego, ale i tak poniesie surową karę

Angielska Federacja (FA) podtrzymała karę dla Edinsona Cavaniego, jednocześnie przyznając, że piłkarz nie miał rasistowskich intencji, gdy publikował wpis na Instagramie ze słowem "negrito".

Urugwajczyk nie zagra w trzech meczach, zapłaci także 100 tys. funtów kary. 33-letni piłkarz Manchesteru United został ukarany za wiadomość na Instagramie. Do Pablo Fernandeza, który pogratulował mu gola w meczu z Southampton (3:2), napisał: "gracias, negrito".

Zobacz wideo Cudowny gol Zielińskiego zza pola karnego. Zerwał pajęczynę [ELEVEN SPORTS]

Wpis, za który Edinson Cavani został ukarany przez FAWpis, za który Edinson Cavani został ukarany przez FA Instagram

Cavani z karą się nie zgadzał. W liczącym dziewięć stron odwołaniu przyznał, że nie miał intencji obrażać przyjaciela, a w Ameryce Południowej słowo "negrito" nie jest uważane za rasistowskie, a przyjacielskie.

"Negrito" to zwrot przyjacielski, a nie rasistowski

Jeszcze pod koniec roku w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych przepraszał oraz podkreślał, że jest całkowicie przeciwny rasizmowi i że został źle zinterpretowany, tym bardziej że w Anglii takie wyrażenia są odbierane inaczej niż w jego ojczyźnie.

Potwierdził to prof. David Wood, ekspert od Ameryki Łacińskiej. W specjalnie wydanej opinii poinformował komisję federacji, że "negrito" w Ameryce Południowej jest stosowane powszechnie, to opis przyjacielski, a nie nawiązanie do koloru skóry. Podobne stanowisko zajęli pracownicy Academia Argentina de Letras (dosłownie: Argentyńska akademia liter), czyli instytucji zajmującej się studiowaniem hiszpańskiego języka w Argentynie, zarzucając angielskiej federacji "ignorancję". Zacytowali oni także mieszkańców Urugwaju, którzy przyznają, że "negrito" to zwrot o pozytywnym znaczeniu. Ana Maria Soca mówiła, że matki używały słowa "negrito" jako "czułego słówka używanego w kontekście dzieci, niezależnie od ich koloru skóry".

Prof. Wood dodał jednak, że osoba niezaznajomiona z kulturą południowoamerykańską mogłaby za słowo "negrito" obrazić się. Dlatego też Cavani skasował wpis z Instagrama.

Angielska federacja zgadza się, ale karę podtrzymuje

Cavani przedstawił także przed komisją kopię prywatnych rozmów z Fernandezem na Whatsappie i innymi przyjaciółmi, w których słowo "negrito" pada często i jest odbierane jako przyjacielskie zagajenie rozmowy.

Te zapewnienia komisję zaspokoiły. Jej członkowie uznali, że Cavani rzeczywiście nie miał rasistowskich intencji, pisząc w ten sposób na Instagramie. Mimo to karę dla piłkarza podtrzymali, choć zamiast sześciu meczów kary - to minimalna kara w takich sytuacjach - piłkarz został zawieszony na trzy.

Cavani nie zagrał już w meczach z Aston Villą w Premier League (2:1) i Manchesterem City w Pucharze Ligi Angielskiej (1:2). Nie wystąpi także przeciwko Watfordowi w Pucharze Anglii. Kara finansowa pozostaje bez zmian.

Więcej o:
Copyright © Agora SA