Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

BBC ujawnia: w jednym meczu Ligi Mistrzów Abramowicz miał na boisku dwunastu zawodników

Właściciel Chelsea - Roman Abramowicz - miał udziały w kartach zawodniczych piłkarzy innych klubów - infornmuje BBC. Przed sześcioma laty doszło nawet do konfliktu interesów, gdy Andre Carrillo ze Sportingu dwukrotnie grał przeciwko Chelsea, której Rosjanin jest właścicielem.

Ze śledztwa BBC wynika, że Roman Abramowicz miał udział w kartach zawodniczych piłkarzy poprzez spółkę Leiston Holdings, której siedziba mieściła się na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Tzw. "third-party ownership" zostało zakazane przez Premier League w 2008 roku, jednak w Europie legalne było przez kolejnych siedem lat.

Zobacz wideo Legia znów zmienia trenera. Ósmy szkoleniowiec w 5 lat [SEKCJA PIŁKARSKA #64]

Do konfliktu interesów Abramowicza doszło jesienią 2014 roku w trakcie meczów Ligi Mistrzów. Rosjanin posiadał udziały w karcie zawodniczej ówczesnego piłkarza Sportingu CP, Andre Carrillo. Peruwiańczyk wystąpił w obu spotkaniach fazy grupowej przeciwko Chelsea, której Abramowicz jest właścicielem. Oba te mecze zakończyły się zwycięstwami londyńczyków (1:0 i 3:1).

Chociaż rzeczniczka prasowa rosyjskiego oligarchy zapewniła media, że żadne przepisy nie zostały złamane, to były szef angielskiego związku piłki nożnej, David Triesman stwierdził, że takie działania nie przystoją właścicielowi klubu. 

- Nie sądzę, by w porządku było to, że właściciel jednego klubu posiada piłkarzy w innym. Właśnie dlatego zakazano "third-party ownership". To rzuca podejrzenia i cień na cały futbol. Gdybym wciąż był przewodniczącym FA, chciałbym dokładnie zbadać dokumenty, które widziałem - powiedział Triesman w rozmowie z BBC.

Carrillo w Sportingu grał do 2016 roku, gdy odszedł do lokalnego rywala, Benfiki. Z niej Peruwiańczyk wypożyczany był do Watfordu i Al-Hilal, którego piłkarzem jest od 2019 roku.

Masz ciekawy temat związany ze sportem? Wiesz o czymś, co warto nagłośnić? Chcesz zwrócić uwagę na jakiś problem? Napisz do nas: sport.kontakt@agora.pl

Czytaj też:

Pobierz aplikację Sport.pl LIVE na Androida i na iOS-a

Sport.pl LiveSport.pl Live .