Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Kłopoty sensacyjnego zdobywcy Pucharu Anglii. Przez długi może spaść do trzeciej ligi

Wigan Athletic, sensacyjny zdobywca Pucharu Anglii z 2013 roku, może za chwilę spaść do trzeciej ligi. Na klub nałożono karę w postaci 12 ujemnych punktów za wprowadzenie do niego trzech komisarzy finansowych, którzy mają zająć się jego długami.

Do listopada 2018 roku Wigan pozostawało własnością Dave'a Whelana, pod którego rządami klub awansował z czwartego poziomu rozgrywkowego w Anglii do Premier League. Klub grał w niej do końca sezonu 2012/13, kiedy spadł do Championship, ale i sensacyjnie triumfował w Pucharze Anglii, gdzie w finale pokonał Manchester City (1:0).

Zobacz wideo Niesamowita przemiana Krzysztofa Piątka. "Absolutny popis. Nie znaliśmy go z tej strony" [SEKCJA PIŁKARSKA]

W listopadzie 2018 roku Wigan zostało sprzedane pochodzącej z Hong Kongu firmie International Entertainment Corporation. Już 29 maja tego roku doszło do kolejnej zmiany, a klub przeszedł w ręce Next Leader Fund. IEC swoją decyzję tłumaczyło w oficjalnym liście, m.in. słowami: "podjęliśmy ją po wnikliwej analizie kilku czynników, w tym sytuacji finansowej klubu, sposobu zarządzania nim oraz jego celów, w szczególności awansu do Premier League. W naszym odczuciu istnieją obszary, które mijają się z naszymi oczekiwaniami".

Problemy finansowe Wigan

Była to tylko zapowiedź problemów, jakie zbierają się nad Wigan. Kilka dni temu do klubu wprowadzono trzy osoby z zewnątrz, które mają zająć się finansami, a dokładniej długami Wigan. Tylko w zeszłym roku klub zanotował stratę w wysokości blisko 10 milionów funtów netto. Teraz, po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, wynik finansowy klubu ma być jeszcze gorszy. 

Wprowadzenie osób z zewnątrz do klubu spotkało się z reakcją EFL, które podjęło decyzję o ukaraniu Wigan odjęciem 12 punktów. Nie wiadomo jednak na razie, kiedy ta decyzja wejdzie w życie. Wszystko zależy od tego, na którym miejscu zespół zakończy obecny sezon. Jeśli znajdzie się on poza spadkową trójką, to punkty odjęte zostaną mu jeszcze w tych rozgrywkach. Jeśli jednak Wigan spadnie, to kolejny sezon rozpocznie z ujemnym bilansem punktowym.

W przypadku pierwszej sytuacji może to oznaczać degradację klubu do League One. Na razie Wigan zajmuje 14. miejsce w Championship z 50 punktami i ośmioma "oczkami" przewagi nad strefą spadkową.

Czytaj też:

Pobierz aplikację Sport.pl LIVE na Androida i na iOS-a

Sport.pl LiveSport.pl Live .