Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Kilka klubów Premier League przeciwnych "projektowi restart". Liga zagrożona

"Project Restart", który zakładał wznowienie rozgrywek Premier League jest zagrożony. "The Times" donosi, że kilka klubów jest absolutnie przeciwko powrotowi futbolu.

Plan był taki, by w najbliższy piątek spotkali się przedstawiciele klubów Premier League i omówili "Projekt Restart". 8 czerwca sezon miał zostać wznowiony, bez kibiców na trybunach, a niektóre kluby nie mogłyby rozgrywać meczów na swoich obiektach, jeśli te znajdowałyby się w strefie zagrożenia. "The Times" dowiedział się, że kilka drużyn jest absolutnie przeciwnych wznawianiu rozgrywek w obliczu pandemii, która w Anglii zabiła już 20 tysięcy osób. 

We wtorek francuski rząd zakazał wszelkich wydarzeń sportowych co najmniej do 1 sierpnia. W Holandii ten zakaz obowiązuje do 1 września. Liga holenderska zakończyła już sezon, liga francuska też nie będzie mieć innego wyjścia. Piłkarze niemieckich klubów trenują w grupkach na boiskach już od blisko trzech tygodni, ale Bundesliga wciąż nie ma daty powrotu, a 9 maja, o którym spekulowano, staje się nierealny. Teraz problem mają także Anglicy.

Zobacz wideo Top 5 goli Roberta Lewandowskiego w sezonie 19/20

Premier League nie chce stracić gigantycznych pieniędzy

Formalnie angielski futbol jest zawieszony od 13 marca. Władze Premier League zamierzają zakończyć sezon, bo w innym wypadku straciłyby 762 mln funtów, jakie zapewnia im kontrakt telewizyjny. UEFA daje czas europejskim federacjom na ostateczną decyzję do 25 maja.

Ale choć władze ligi chcą wznowienia rozgrywek, to część klubów się buntuje. I twierdzi, że mecze rozgrywane na neutralnym terenie (FA zaleca obiekty: Wembley i St George's Park, czyli centrum treningowe federacji) wypaczają wynik sportowy. W dodatku dysonans budzi fakt, że mieszkańcy Anglii muszą zachowywać między sobą odpowiedni dystans, zaś sportowcy mieliby ścierać się między sobą na boisku. Z kolei przewodniczący komitetu medycznego FIFA, Michel D’Hooghe, twierdzi, że istnieje również ryzyko, że fani będą się spotykali w mieście, albo np. pod stadionem, aby wspólnie emocjonować się meczem i dopingować zespoły, nawet jeśli spotkania odbywałyby się za zamkniętymi drzwiami.

Problemów logistycznych przybędzie jednak, jeśli sezon zostanie anulowany. Kto miałby zagrać w europejskich pucharach? Ci, którzy zajmowali odpowiednie miejsce po ostatniej rozegranej kolejce, czy ci, którzy zajmowali je na półmetku sezonu? A może wiążącymi wynikami byłyby te z sezonu poprzedniego? Na decyzję o tym, czy będzie przyznany tytuł mistrzowski czy nie, czeka Liverpool, dla którego to byłby pierwszy tytuł mistrza od 30 lat. I może teraz nie otrzymać mistrzostwa, choć na dziewięć kolejek przed końcem rozgrywek ma 82 punkty, a drugie w tabeli City 57.

Na decyzję o tym, czy będzie przyznany tytuł mistrzowski czy nie, czeka Liverpool, dla którego to byłby pierwszy tytuł mistrza od 30 lat. I może teraz nie otrzymać mistrzostwa, choć na dziewięć kolejek przed końcem rozgrywek ma 82 punkty, a drugie w tabeli City 57.

Przeczytaj także: