Duże zmiany przepisów w piłce nożnej! Chodzi m.in. o rzuty karne i zagrania ręką

Dokonano dużych zmian w przepisach gry w piłkę nożną, które wejdą w życie w sezonie 2020/21. Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) postanowiła zmienić zasady dotyczące korzystania z systemu VAR, rzutów karnych oraz zagrania ręką - czytamy na portalu dailymail.co.uk.

Szalejąca pandemia koronawirusa nie zatrzymała pracy IFAB, która opracowała nowe regulacje związane z grą w piłkę nożną. Organ wprowadził ważne zmiany, które będą obowiązywać od początku sezonu 2020/21, które są wyjaśnione przez portal dailymail.co.uk.

Zobacz wideo Kenneth Zeigbo grał w Legii jedynie rok, a kibice tęsknią do dziś

IFAB wprowadza nowe przepisy gry w piłkę nożną

Pierwsza reguła odnosi się do systemu VAR. Zmiana spowoduje, że sędziowie będą znacznie dłużej stać przed monitorem. Gdy zdarzenie będzie wymagać subiektywnej oceny arbitra, powinno zostać poddane analizie na monitorze. Ponadto uzgodniono, że nie będzie już możliwości podglądu rozmowy między sędziami: głównym i obsługującymi VAR przy sytuacjach spornych.

Druga zasada dotyczy kontrowersyjnych zagrań piłki ręką w polu karnym. Zdecydowano, że rzuty karne będą dyktowane tylko w przypadku, gdy zawodnik, odbijając piłkę ręką, trafi do bramki lub rywal zdobędzie znaczącą korzyść w ofensywie. Z kolei, gdy piłka trafi zawodnika w ramię, to wtedy nie będzie przyznawanych jedenastek, a jeśli uderzy w dolny punkt pachy, to sędzia wskaże na rzut karny.

Trzecia reguła mówi o zmianach dotyczących zachowania bramkarzy na linii pola karnego podczas oddawania strzałów przez rywala z jedenastu metrów. Jeśli golkiper złamie zasady, a strzał przeciwnika będzie niecelny, to nie będzie powtórki rzutu karnego. Dojdzie do niej tylko wówczas, gdy bramkarz w ewidentny sposób przeszkodzi przeciwnikowi. Dodatkowo, gdy zarówno strzelający jak i bramkarz nagną przepisy, to będzie ona rozpatrywana na korzyść bramkarza. Jeśli golkiper złamie zasady przy wykonywaniu strzału z jedenastu metrów, to najpierw dostanie reprymendę słowną, a przy kolejnym razie żółtą kartkę. Co ciekawe, w przypadku ukarania bramkarza żółtą kartką w czasie meczu, w konkursie rzutów karnych nie będzie ona uwzględniana. Jeżeli w serii strzałów z jedenastu metrów golkiper znowu zostanie napomniany żółtą kartką, to nie dostanie czerwonej, i będzie mógł kontynuować grę z dwoma żółtymi.

Przeczytaj także:

Pobierz aplikację Sport.pl LIVE na Androida i na iOS-a

Sport.pl LiveSport.pl Live .

Więcej o: