Wybrano najlepsze transfery w historii Premier League. Ronaldo dopiero ósmy!

Dopiero na ósmym miejscu w rankingu przygotowanym przez ESPN został umieszczony transfer Cristano Ronaldo ze Sportingu do Manchesteru United. Na podium znalazł się tylko jeden transfer angielskiej ekstraklasy, którego dokonano w XXI wieku.

Internetowy portal telewizji ESPN opublikował listę najlepszych transferów w historii Premier League. Jego zdaniem, najlepszą transakcją w dziejach było sprowadzenie Thierry'ego Henry z Juventusu do Arsenalu. "Kanonierzy" w 1999 roku zapłacili za francuskiego napastnika 14,5 mln funtów. - Nikt nie może się z nim równać. Arsene Wenger zrobił z niego najbardziej zabójczego napastnika w historii Premier League. Może Henry nie strzelał tak dużo, co Alan Shearer, może nie biegał tak szybko, jak Sergio Aguero, ale był bardziej kompletny od każdego z nich - czytamy w uzasadnieniu umieszczenia Henry'ego na pierwszym miejscu.

Zobacz wideo Co dalej z ligą angielską? Na szali 750 mln funtów. Rozmowa z Łukaszem Fabiańskim

Wybrano najlepsze transfery w historii Premier League. Ronaldo dopiero ósmy!

Drugie miejsce w zestawieniu zajął transfer Franka Lamparda z West Hamu do Chelsea, przeprowadzony w 2001 roku. "The Blues" zapłacili za niego wówczas 14,4 mln funtów. Podium zamknęły natomiast przenosiny Patricka Vieiry z Milanu do Arsenalu, który w 1996 roku zapłacił za niego 4,8 mln funtów.

Zaskakująco nisko sklasyfikowany został Cristiano Ronaldo. Transfer Portugalczyka ze Sportingu do Manchesteru United został umieszczony dopiero na 8. miejscu. "Ronaldo zdobył każde trofeum podczas swojego pobytu na Old Trafford. Warto jednak podkreślić, że on dramatycznie się zmienił w trakcie swojej kariery. Ronaldo znany z Realu i Juventusu to inny Ronaldo, niż ten z Manchesteru [...] We wczesnej karierze w United nie był tak wpływowym piłkarzem, jakim stał się później" - uzasadniają dziennikarze ESPN. 

Najlepsze transfery w dziejach Premier League zdaniem dziennikarzy ESPN:

  1. Thierry Henry z Juventusu do Arsenalu - 14,5 mln funtów (1999)
  2. Frank Lampard z West Hamu do Chelsea - 14,4 mln  (2001)
  3. Patrick Vieira z Milanu do Arsenalu - 4,8 mln (1996)
  4. Sergio Aguero z Atletico Madryt do Manchesteru City - 36 mln (2011)
  5. Eden Hazard z Lille do Chelsea - 31,5 mln (2012)
  6. Eric Cantona z Leeds do Manchesteru United - 1,6 mln (1992)
  7. Wayne Rooney z Evertonu do Manchesteru United - 33,3 mln (2004)
  8. Cristiano Ronaldo ze Sportingu do Manchesteru United - 17,1 mln (2003)
  9. Roy Keane z Nottingham Forest do Manchesteru United - 7,7 mln (1993)
  10. Didier Drogba z Olympique Marsylia do Chelsea - 34,7 mln (2004)