Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Afera Manchesteru City pogrąży inne wielkie kluby? Mistrz Anglii haki zbiera już od roku!

Manchester City wkrótce rozpocznie batalię o złagodzenie kary za fałszowanie kontraktów sponsorskich i próbę obejścia zasad Finansowego Fair Play. "The Athletic" donosi, że klub może bronić się także przez atak na inne kluby. City ma już nawet ponoć przygotowane zestawienia dotyczące umów sponsorskich innych klubów.
Zobacz wideo

UEFA poinformowała w piątek, że Manchester City został ukarany wykluczeniem z gry w Lidze Mistrzów w dwóch nadchodzących sezonach (2020/2021 i 2021/2022) oraz grzywną w wysokości 30 milionów euro. Powodem podjęciach przez organizację tak radykalnych środków jest poważne złamanie przez "Obywateli" zasad Finansowego Fair Play w latach 2012-2016. Klub zapowiedział już odwołanie się od tej decyzji do Sądu Arbitrażowego ds. Sportu.

Dodatkowo brytyjski "The Athletic" donosi, że Manchester City będzie mocno walczył o swoje prawa i może nawet posunąć do donosu na inne wielkie kluby. Właściciele Manchesteru City mają być wściekli, że Paris Saint-Germain uniknęło podobnej kary po świadomym oszustwie związanym z dodatkowymi pieniędzmi płynącymi z kontraktów sponsorskich w Katarze. Przedmiotem tej sprawy były umowy sponsoringowe w roku, w którym Neymar i Mbappe podpisali umowy z francuskim klubem. 

Pieniądze muszą być od właściciela, a nie od sponsorów

Warto tu dodać, że podstawą FPP jest zasada rentowności, która polega na tym, kluby mogą wydać maksymalnie 5 milionów euro więcej niż zarabiają w okresie trzech lat. Limit może zostać przekroczony, jeśli wpłatę bezpośrednio pokryje właściciel. Pokrycie strat z tytułu umów sponsorskich jest już jednak nadużyciem i jedynie tzw. kreatywną księgowością, bo często te pieniądze trafiały znowu do właścicieli. 

"The Athletic" dodaje, że wkrótce mogą pojawić się zestawienia dotyczące transakcji finansowych największych klubów w Europie, a City gromadzi je od ponad roku. Są to zestawienia zwykłych kontraktów sponsoringowych, ale Manchester ma zadać pytanie, dlaczego są takie a nie inne. I dlaczego w ostatnich sezonach tak bardzo wzrosły. 

Wśród nich ma być na przykład pytanie o finanse Juventusu. Przykładowo, w ubiegłym roku nowa umowa z marką Jeep, która jest własnością Fiata, zwiększyła roczny sponsoring klubu o 20,7 miliona funtów na sezon, co łącznie daje około 40 milionów funtów na sezon.

Manchester City będzie chciał także zapytać o niedawne przedłużenie umowy Bayernu z oficjalnym dostawcą samochodów Audi, który posiada 8,33 procent udziałów w klubie. Kontrakt  ten warty jest od 45 do 55 milionów funtów. Źródła bliskie angielskiemu klubowi mówią, że Obywatele faktycznie mogli się dopuścić się złamania przepisów, ale klub ma twierdzić też, że nie zrobił nic gorszego, niż każdy inny wielki europejski klub.