Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Kolejna potęga w Premier League? Następca tronu Arabii Saudyjskiej chce kupić klub

Saudyjski Fundusz Inwestycyjny, który w październiku składał oferty kupna Manchesteru United, jest zainteresowany odkupieniem Newcastle United. Następca tronu Arabii Saudyjskiej - Mohammad bin Salman - oferuje za angielski klub 340 milionów funtów.

Informację o potencjalnej transakcji podał dziennik "Wall Street Journal". Według informacji "Sky Sports" Saudyjski Fundusz Inwestycyjny nie jest jedynym podmiotem zainteresowanym kupnem Newcastle United. Wg "Wall Street Journal" następca tronu Arabii Saudyjskiej - Mohammad bin Salman - oferuje za angielski klub 340 milionów funtów.

Zobacz wideo

Dziennik informuje, że Saudyjski Fundusz Inwestycyjny współpracuje już z grupą inwestorów, której przewodzi Amanda Staveley, która próbowała kupić Newcastle United przed dwoma laty. Wtedy, mimo długich negocjacji, transakcja nie doszła jednak do skutku. Obecny właściciel klubu - Mike Ashley - wycofał się wtedy z rozmów, bo jego zdaniem Staveley nie okazała się konkretnym i zdecydowanym partnerem do rozmów.

Newcastle United na sprzedaż?

Ashley jest właścicielem Newcastle United od 2007 roku, kiedy nabył klub za 134 miliony funtów. Chociaż Ashley jest zdecydowany sprzedać Newcastle, a Saudyjski Fundusz Inwestycyjny spełnia jego finansowe wymagania, to nie wiadomo czy transakcja dojdzie do skutku. 

Wszystko przez dyskusję dotyczącą łamania praw człowieka w Arabii Saudyjskiej. Kraj, poprzez inwestycje w międzynarodowy sport, stara się poprawić swoją reputację, która została mocno nadszarpnięta po zamordowaniu dziennikarza Jamala Khashoggiego w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Istambule w październiku 2018 roku. 

Między innymi dlatego do skutku nie doszła sprzedaż Manchesteru United, którym zainteresowany był Mohammad bin Salman. Następca tronu Arabii Saudyjskiej w październiku oferował za klub aż trzy miliardy funtów. 

Po 24 kolejkach Premier League Newcastle United zajmuje 14. miejsce w tabeli. Drużyna Steve'a Bruce'a ma siedem punktów przewagi nad strefą spadkową.