Kamil Grosicki dostał ofertę! Może zagrać w Lidze Mistrzów. Polak czeka na Premier League

"Kamil Grosicki odejdzie latem" - prognozowała lokalna angielska gazeta "Hull Daily Mail", sugerując, że Polak już pożegnał się z kibicami. Reprezentant Polski plan kariery ma jednak określony. "Tygrysy" zostawić może dla upragnionej Premier League. To dlatego ze spokojem patrzy na ofertę, którą dostał od wicelidera tureckiej ekstraklasy - Basaksehiru - czy zainteresowanie klubów Serie A i Ligue 1. Championship ceni sobie bardziej.
Zobacz wideo

Piłkarską przyszłość Kamila Grosickiego determinują w tej chwili trzy rzeczy: ważny i dobry finansowo kontrakt z Hull, chęć powrotu do Premier League i fakt, że za rok będzie wolnym zawodnikiem. Informację "Hull Daily Mail" jakoby nasz skrzydłowy już pożegnał się z kibicami w ostatnim meczu z Bristol i w letnim okienku transferowym odszedł z klubu trzeba rozpatrywać w szerszym kontekście.

Po pierwsze Premier League, po drugie Anglia

Po pierwsze Grosicki chce grać na Wyspach. Grać, a nie oglądać mecze zza linii bocznej. W Hull, gdzie jest podstawowym zawodnikiem, siódmym który w minionym sezonie zebrał najwięcej minut we wszystkich rozgrywkach (2949), ma to zapewnione. Po drugie, ma tam bardzo dobry kontrakt. Według naszych informacji rocznie zarabia około 1,5 mln euro, czyli prawie 6,5 mln złotych. Po trzecie, rozegrał swój najlepszy sezon w Anglii, był w czołówce jeśli chodzi o zawodników, którzy najwięcej w klubie biegają. Co ważniejsze przełożyło się to na 9 goli i aż 12 asyst. W Championship go znają i cenią. Chociaż sezon się tam niedawno skończył (do Premier League awansowało Norwich City i Sheffield United), cztery drużyny z czołówki tabeli grają jeszcze o awans w play-offach (Leeds, WBA, Aston Villa, Derby County). Nie jest wykluczone, że doświadczony Polak może być ciekawą opcją wzmocnienia składu dla którejś z tych drużyn. Z otoczenia Polaka wiemy, że wszelkie oferty z Premier League, również od beniaminków traktowane będą priorytetowo. Na razie trzeba jednak poczekać do końca maja, aż wyklaruje się sytuacja w angielskiej ekstraklasie i na jej zapleczu.

Bez sugestii o odejściu

Jeśli konkretnych ofert z Premier League nie będzie, Grosicki z chęcią zostanie w Hull. W klubie nie prowadził ostatnio żadnych rozmów dotyczących swojej przyszłości i nie miał sugestii, że pracodawca będzie chciał go za wszelką cenę sprzedać.

Według angielskiej prasy "Tygrysy" muszą co prawda przeorganizować skład i oszczędnie zarządzać budżetem, gdyż w obecnym sezonie kończą się pieniądze, które dostawali w ramach parasola ochronnego po spadku z Premier League, a na Grosickim można w najbliższym okienku transferowym jeszcze coś zarobić, ale nie pozbędą się od razu wszystkich ważniejszych graczy.

Na razie wiadomo, że drużynę na pewno opuści Evandro, żegna się z nią też Jarrod Bowen i młody Adam Curry. Grosicki pojechał na wakacje z rozpiską treningową i zapisaną datą powrotu na pierwszy trening Hull.

Patrząc na sprawę od drugiej strony, Polak za pół roku będzie mógł sam rozmawiać z nowym klubem, bo po najbliższym sezonie zostanie wolnym graczem. Ponieważ będzie to czas po zakończeniu eliminacji Euro 2020 i - co na razie jest życzeniem - radości z awansu kadry na tę imprezę, powinno to ułatwić szukanie nowego pracodawcy.

Francusko-włoskie zainteresowanie i oferta Basaksehiru

Kolejną opcją - na razie mniej realną - jest dla Grosickiego podejmowanie rozmów z europejskimi klubami spoza Wysp, które się nim interesują. Wedle naszych informacji wciąż nie zapominają o nim we Francji. Ostatnia konkretna oferta przyszła jednak w zimie z AS Monaco. W sprawie możliwych przenosin do Księstwa były nawet na Stadionie Ludwika II prowadzone konkretne rozmowy.

Obecnie o Grosickiego pytał klub z Serie A i niedawny lider dobrze mu znanej ligi tureckiej. Polaka chciałby mieć u siebie prezes i trener Basaksehiru drużyny, która od 2015 roku gra najwyższej klasie rozgrywkowej i radzi sobie w niej bardzo dobrze. Od tego czasu zdobyła już wicemistrzostwo kraju. Teraz gra o najwyższy cel. Jeszcze w kwietniu przewodziła stawce, a teraz lepszą różnicą bramkową wyprzedził ją Galatasaray. Jednak druga lokata w Turcji daje prawo gry w el. Ligi Mistrzów. Basaksehir ściąga do siebie znanych i doświadczonych zawodników. Gra w nim m.in Francuz Gael Clichy, Brazylijczyk Robinho czy Togijczyk Emmanuel Adebayor oraz m.in pamętajacy wystepy w Widzewie Łódź Włoch Stefano Napoleoni.

31-letni Polak nie szuka jednak klubu na siłę. Na razie w Polsce czeka na dalszy rozwój wypadków w Premier League i planuje wakacje.

Więcej o: