Klub reprezentanta Polski może zostać zlikwidowany! Sąd zajął się sprawą Boltonu

Bolton Wanderers, którego zawodnikiem od lipca ubiegłego roku jest Paweł Olkowski, niebawem może zostać zlikwidowany. Sprawa angielskiego klubu, który od 18 miesięcy nie płaci podatków, trafiła do sądu.
Zobacz wideo

Angielski sąd w środę rozpoczął obrady nad sprawą Boltonu Wanderers, który w ostatnich miesiącach popadł w ogromne problemy finansowe. Klub Pawła Olkowskiego od 18 miesięcy nie płaci podatków, a rozmowy z potencjalnymi inwestorami nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Jeszcze w ostatnich tygodniach negocjowano warunki umowy z potencjalnym sponsorem, ale zakończyły się one niepowodzeniem.

Jeżeli kondycja finansowa klubu nie ulegnie znacznej poprawie, grozić mu będzie likwidacja. To jednak najgorszy scenariusz, którego - zdaniem brytyjskich dziennikarzy - chce uniknąć także sąd. Sąd, który ponoć otrzymał już zapewnienie, że władze Boltonu prowadzą rozmowy z kolejnym potencjalnym inwestorem.

Ian Herbert z "Daily Mail" twierdzi, że w takiej sytuacji bardzo możliwą karą dla Boltonu będą minusowe punkty w ligowej tabeli. To jednak będzie oznaczać kolejną katastrofę. Bolton w tej chwili zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli Championship, tracąc do bezpiecznego miejsca 8 pkt. (obecnie drużyna Phila Parkinsona ma ich na koncie 29). Ewentualne punkty minusowe będą więc oznaczać niemal pewny spadek do League One (trzeci poziom rozgrywek w Anglii).

Jeden z najstarszych angielskich klubów upadnie jako trzeci w historii?

Upadek i likwidacja Boltonu Wanderers byłby wielkim ciosem nie tylko dla jego kibiców, ale także dla całej angielskiej piłki. To bowiem jeden z najstarszych klubów z Wysp, założony w 1874 roku. W swojej historii czterokrotnie zdobywał Puchar Anglii (ostatni raz w sezonie 1957/58), a raz udało mu się zwyciężyć w meczu o Superpuchar Anglii (sezon 58/59). 

Jeżeli sąd będzie musiał podjąć decyzje o likwidacji Boltonu, będzie to dopiero trzeci angielski klub w historii, którego dotknie taki scenariusz. Wcześniej, w 1992 roku upadł Aldershot, natomiast w 2010 roku z piłkarskiej mapy Anglii zniknął Chester City.

Paweł Olkowski kluczowym zawodnikiem Boltonu

Jednym z najważniejszych piłkarzy borykającego się z problemami Boltonu jest Paweł Olkowski. Reprezentant Polski, który do angielskiego klubu trafił w lipcu ubiegłego roku, przychodząc do niego z FC Koeln. Od tamtej pory w barwach "The Trotters" 29-latek rozegrał 35 spotkań we wszystkich rozgrywkach, w których strzelił dwa gole i zaliczył trzy asysty.

- Znakomicie wyglądał już podczas przygotowań do sezonu. W pierwszych dwóch tygodniach w Anglii miał bardzo dobry wpływ na cały zespół. Prezentował równy poziom, do tego omijały go problemy zdrowotne - opisywał nam w ubiegłym roku Marc Iles, szef redakcji piłkarskiej w "The Bolton News". „To najlepszy prawy obrońca w lidze”. „Chyba od lat nie było u nas lepszego zawodnika”. „To super człowiek. Doskonale czyta grę. Kogoś o takim poziomie potrzebowaliśmy” – prześcigali się w komplementach fani Boltonu już po kilku meczach. Sami też zaczęli przyznawać swoje noty.
„Olkowski 10 – co za gra, co za zawodnik. Wyglądał na pewnego siebie, mającego wszystko pod kontrolą i spokojnego. Oby tak dalej, a zaraz ustawi się po niego kolejka chętnych” – dodawali kolejni kibice. Co ciekawe Olkowski nazwany został przez nich "polskim Cafu".

Więcej o: