Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

VAR będzie używany w Premier League!

Premier League podjęło przełomową decyzję. W meczach ligi angielskiej będzie używany system VAR!

VAR, czyli wideoweryfikacja, to system pomagający sędziom mający na celu zminimalizowanie liczby błędów. Jest używany przy najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych sytuacjach, gdy w grę wchodzi uznanie gola, podyktowanie rzutu karnego czy też pokazanie czerwonej kartki.

System VAR był obecny na mistrzostwach świata 2018 w Rosji i jest stosowany na co dzień we włoskiej Serie A, niemieckiej Bundeslidze, hiszpańskiej La Lidze czy też polskiej ekstraklasie.

VAR w Premier League i Lidze Mistrzów

Do tej pory wyjątkiem wśród najlepszych lig była angielska Premier League (VAR-u nie ma również w Lidze Mistrzów, ale będzie używany od przyszłego sezonu). Ta sytuacja zmieni się jednak od sezonu 2019/20. Przez resztę obecnego sezonu te rozwiązania będą nadal testowane, ale sędziowie nie będą mogli skorzystać z ich pomocy w trakcie spotkań.

Teraz władze ligi wyślą oficjalną prośbę do FIFA oraz IFAB (organizacja zajmująca się tworzeniem i nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną) o to, by umożliwić korzystanie z systemu VAR. Wideoweryfikacja jest za to używana już w Pucharze Anglii oraz Carabao Cup (Puchar Ligi).

- Gramy w Premier League, najszybszej lidze świata, najlepiej oglądanej, a nie dajemy pomocy sędziom! Przez ich decyzje mamy jeden punkt, zamiast trzech - mówił Charlie Austin po meczu z Watford. Podobnych opinii na Wyspach było coraz więcej.