Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Superliga. Procesy sądowe i ogromne odszkodowania - to grozi m.in. Arsenalowi, Chelsea i Manchesterowi United za opuszczenie Premier League

Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City oraz Manchester United mogą spodziewać się pozwów, jeśli opuszczą Premier League przed 2022 rokiem i dołączą do Superligi.

W piątek "Der Spiegel" poinformował, że w 2021 roku Ligę Mistrzów zastąpią rozgrywki Superligi, współtworzonej przez najsilniejsze kluby świata. W rozgrywkach miałoby się znaleźć 16 ekip, do największych klubów miał już trafić wstępny projekt rozgrywek. Jeszcze w tym roku przewidziano podpisanie listów intencyjnych, a start Superligi miałby nastąpić w 2021 roku.

Według "Der Spiegel", w gronie "ojców założycieli" Superligi, oprócz Bayernu, mają znaleźć się: Real Madryt, Barcelona, Manchester United, Juventus, Chelsea, Arsenal, PSG, Manchester City, Liverpool oraz AC Milan. Tych jedenaście klubów miałoby zapewniony udział w Superlidze w latach 2021-41. I prawdopodobnie musiałyby opuścić rozgrywki narodowe.

Bayern zaprzecza doniesieniom na temat Superligi

Z Premier League nie tak łatwo wyjść

Premier League straciłaby pięć najpotężniejszych klubów: Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City oraz Manchester United. Wydaje się, że nie jest możliwe, by te drużyny zrezygnowały z gry w lidze angielskiej na rzecz Superligi przed 2022 rokiem. Powód? Prawa telewizyjne.

Kluby Premier League scedowały prawa do pokazywania rozgrywek do 2022 roku na rzecz władz ligi. I jest tam zapis, który uniemożliwia wcześniejsze zerwanie porozumienia, by nadawca miał gwarancję, że dostanie to, za co płaci. Gdyby superligowa piątka zdecydowała się mimo wszystko odejść, pozostałe kluby Premier League skierowałyby sprawę na drogę sądową.

- Potencjalne odszkodowanie byłoby ogromne. W mojej opinii nie jest możliwe zerwanie kontraktu właśnie ze względu na konsekwencje i kontraktowe zobowiązania. Nie da się po prostu zabrać największej wartości całej ligi - uważa Darren Bailey, prawnik z prestiżowej kancelarii Charles Russell Speechlys.

Prawa telewizyjne do Premier League na lata 2019-2022 zostały już sprzedane na rynku krajowym. Trwa sprzedaż praw zagranicznych (w Polsce prawa do Premier League nabyło nc+). W obecnej wersji umowy kluby są wynagradzane proporcjonalnie do ligowej pozycji, a nie jak wcześniej, gdy każdy dostawał tyle samo. To ma przekonać ligowych potentatów, że z Premier League nie warto rezygnować.

Więcej o: