Premier League. Arsene Wenger odchodzi z Arsenalu

Arsene Wenger odejdzie po tym sezonie z Arsenalu, mimo że jego kontrakt ważny jest jeszcze rok. W londyńskim klubie pracował przez 22 sezony.

Arsenal zajmuje szóste miejsce w Premier League i ma małe szanse na awans do Ligi Mistrzów. W tym momencie przepustkę do gry w najlepszych klubowych rozgrywkach w Europie może dać tylko zwycięstwo w Lidze Europy. Arsenal traci 33 punkty do lidera Manchesteru City i tyle samo punktów dzieli go od ostatniego WBA.

68-letni Wenger zdobył z Arsenalem trzy mistrzostwa Anglii, siedem razy wygrywał Puchar Anglii. W 1998 i 2002 roku zdobył podwójną koronę. W sezonie 2003-2004 Arsenal nie przegrał żadnego ligowego meczu, co wydarzyło się w Premier League po raz pierwszy od ponad 100 lat. W 2006 roku Arsenal doszedł do finału Ligi Mistrzów, ale przegrał w nim z Barceloną.

- Jestem wdzięczny za to, że mogłem służyć klubowi przez tyle lat. Prowadziłem drużynę z pełnym zaangażowaniem. Wszyscy kochający Arsenal, dbajcie o wartości tego klubu - powiedział Wenger.

Większościowy udziałowiec Arsenalu Stan Kroenke określił piątkową decyzję jako jedną z najtrudniejszych, jaką jego rodzina musiała podjąć.

Wenger objął klub 1 października 1996 roku. Do tej pory poprowadził Arsenal w 823 meczach Premier League.

W ostatnich dwóch latach wielu kibiców domagało się zwolnienia Wengera, bo klub nie osiągał rezultatów jakich oczekiwano. W niedzielę Arsenal przegrał z Newcastle 1:2 - to 11. porażka w sezonie i zarazem wyrównanie niechlubnego rekordu - najgorszego osiągnięcia pod wodzą Francuza, odkąd ten jest w klubie.

W poprzednim sezonie Arsenal po raz pierwszy pod wodzą Wengera zakończył rozgrywki poza czołową czwórką. W tym roku może być powtórka - na pięć kolejek przed końcem do czwartego Tottenhamu traci aż 14 punktów.

Więcej o: