Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Liga angielska. Urząd skarbowy sprawdza ponad połowę klubów Premier League

"To największe śledztwo podatkowe w historii brytyjskiego futbolu" - "pisze "The Sun" i informuje, że agenci HMRC, czyli tamtejszej "skarbówki", sprawdzają dokumenty transferowe ponad połowy z 20 klubów Premier League

Agenci HMRC wystąpili o dokumenty do angielskiej federacji piłkarskiej FA na razie bez nakazów, korzystając z dobrej woli piłkarskich działaczy. Ale "The Sun" powołując się na swoje źródła już mówi o "przerażającej skali" i "przerażającym tempie dochodzenia". "Koncentruje się ono na transferach o wartości setek milionów" - czytamy.

To akurat nic nowego. Już w kwietniu bieżącego roku w wyniku działań urzędu podatkowego doszło do aresztowań w kilku klubach. Wówczas najwięcej mówiło się o transferowych nieprawidłowościach w Newcastle United. Współpraca HMRC z Francuzami skutkowała wówczas m.in. aresztowaniem byłego zawodnika "Srok" Sylvaina Marveaux. "Guardian" pisał też w tamtym czasie o kontrolach w siedzibie West Hamu United, a "The Sun" twierdzi teraz, że sprawdzana była również Chelsea.

Ale kwietniowe działania HMRC to podobno i tak nic przy tym, co się dzieje teraz. "HMRC uważa, że kluby, agenci i piłkarze spiskowali, żeby unikać opłat za dokonywanie transferów" - pisze "The Sun", informując, że prześwietlane są m.in. przenosiny Moussy Sissoko z Newcastle do Tottenhamu (latem ubiegłego roku) i Demby Ba (z Newcastle do Chelsea w 2013 roku).

Newcastle cały czas pozostaje klubem najmocniej podejrzanym. Podczas kwietniowych nalotów funkcjonariuszy urzędu podatkowego na ten klub aresztowany został dyrektor zarządzający Lee Charnley. "Dokumenty sądowe pokazują, że HMRC miał uzasadnione podejrzenia, że Newcastle dopuszcza się przestępstw, uchylając się od płacenia podatków" - pisze "The Sun". Ale dowodów winy Charnleya nie znaleziono, zwolniono go podobnie jak Marveaux.

HMRC uważa, że Charnley to człowiek, któremu nie można ufać, podobnie ocenianych jest też wielu innych ludzi angielskiej piłki. "Toczy się oddzielnie dochodzenie w sprawie podatków za sprzedaż praw do wizerunku zawodników. A to znaczy, że niektóre z wielkich nazwisk mogą wkrótce stawić czoła porannemu pukaniu do drzwi" - przekonuje "The Sun". I na potwierdzenie cytuje byłego, czołowego agenta urzędu podatkowego. - Bez cienia wątpliwości to największe śledztwo podatkowe w historii brytyjskiego futbolu - mówi Mark Taylor.

Czas pokaże czy Brytyjczycy będą działać tak skutecznie, jak Hiszpanie. Tamtejszy urząd podatkowy doprowadził już do skazania m.in. Lionela Messiego (na 21 miesięcy więzienia w zawieszeniu i na zwrot 4,1 mln euro, jakich nie zapłacił w należnych państwu podatkach), a toczą się sprawy wielu innych gwiazd, m.in. Cristiano Ronaldo i Jose Mourinho za okres kiedy był trenerem Realu Madryt.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (8)
Liga angielska. Urząd skarbowy sprawdza ponad połowę klubów Premier League
Zaloguj się
 • cmochall

  Oceniono 1 raz 1

  zarabiaja krocie i malo im wciaz,oszukuja a my sie nimi fascynujemy Swiat pilki jest chory a my jeszcze bardziej!

 • polonests

  Oceniono 1 raz 1

  Wszyscy robią wały - piłka to megaskorumpowany sport. Kto się założy, że i tak nikogo poważnie nie ukarają?

 • rownowaznik

  0

  Każda liga ma swój Ruch Chorzów, czy też Widzew Łódź :)

 • strach_sie_bac

  Oceniono 2 razy 0

  A tym czasem królowa angielska śpi spokojnie :D :D :D

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,22608137,media-ujawniaja-paradise-papers-fortune-w-rajach-podatkowych.html

 • boliver

  Oceniono 2 razy 0

  Potem arabski psg I al madrit pod lupe

 • badziewiak66

  Oceniono 3 razy -1

  Nie wierzę, chyba czytają moje posty ! Od lat pisałem na forum Gazety, że za tymi "transferami" kryją się brudne pieniądze , za pomocą takich transakcji wyprowadza się je do stref offshore. Tylko głupi uwierzy że za kopacza można dać 100-150 mln USD.Generalnie cały system jest chory. Problem w tym że ta operacja to przygotowanie do powszechnego czipowania. Tak chcą przekonać masy, że to niby ma służyć walce z przestępczością , że w ten sposób zwalcza korupcję. Kto oglądał ostatni wywiad z Aaronem Russo ten sobie przypomina, jak Aaron opowiadał o czipach PMWD ( pocałujcie mnie w dupę ), a więc klasa najwyższa będzie poza systemem permanentnej kontroli. Na koniec trzeba zadać sobie pytanie kto zbudował system stref unikania opodatkowania, drzwi obrotowe lewego kapitału ? Ci sami którzy wykorzystają tę patologię do upowszechnienia czipów !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX