Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Premier League. Zarzuty dla sześciu osób w sprawie katastrofy na Hillsborough

Brytyjska prokuratura oskarżyła sześć osób w sprawie katastrofy, do której doszło 28 lat temu na stadionie Hillsborough w Sheffield.

Do największej katastrofy na stadionie w Wielkiej Brytanii doszło 15 kwietnia 1989 roku. Na obiekcie Hillsborough dojść miało do półfinałowego meczu w Pucharze Anglii, w którym Liverpool zmierzyć się miał z Nottingham Forest. Na stadionie zginęło aż 96 osób, wszyscy byli fanami klubu z Anfield Road.

Przyczyną katastrofy była zła organizacja meczu i zachowanie policji, która nie potrafiła zapanować nad wydarzeniami. Stadion Hillsborough od 10 lat nie miał ważnego certyfikatu bezpieczeństwa, a do katastrofy przyczyniła się także decyzja o umieszczeniu kibiców Liverpoolu na mniejszej trybunie.

W związku z utrudnieniami drogowymi wielu kibiców pojawiło się przed kasami, gdy mecz już się rozpoczynał. Jako że otwarte zostały tylko dwie bramy prowadzące na trybunę Leppings Lane, tłum po rozpoczęciu spotkania zaczął napierać na bramy. Ostatecznie, gdy otwarto trzecią bramę, wielu kibiców znalazło się w sektorach 3 i 4, co doprowadziło do przepełnienia obu sektorów. Pod wpływem napierającej masy ludzi runęła jedna z barier odgradzających trybunę od boiska. Większość ofiar została zaduszona lub zadeptana. Mecz został zatrzymany po sześciu minutach pierwszej połowy.

W środę, po wielu latach wojny o sprawiedliwość, brytyjska prokuratura postawiła zarzuty sześciu osobom. Najpoważniejszy postawiono Davidowi Duckenfieldowi, oficerowi policji hrabstwa South Yorkshire odpowiedzialnemu za ochronę meczu, który odpowie za nieumyślne spowodowanie śmierci kibiców przez zaniedbanie obowiązków.

Zarzuty postawiono też ówczesnemu inspektorowi policji i wcześniejszemu komisarzowi w dwóch innych jednostkach policyjnych Sir Normanowi Bettisonowi. Odpowie on za niewłaściwe zachowanie w trakcie pełnienia funkcji publicznej, w szczególności „kłamstw na temat jego zaangażowania w Hillsborough oraz rzekomej winy po stronie kibiców”.

Oskarżony jest również Graham Mackrell, ówczesny dyrektor wykonawczy Sheffield Wednesday, który naruszył przepisy dotyczące zabezpieczenia imprez masowych. Trzy inne osoby, w tym dwóch policjantów, zostało również oskarżonych o próbę utrudniania pracy wymiaru sprawiedliwości przez składanie fałszywych zeznań.

Pierwszy wyrok sprawie katastrofy ogłoszono w 1991 roku. Sąd uznał ją za przypadkową śmierć, obarczając winą niewłaściwie zachowujących się kibiców. Rozstrzygnięcie zostało zmienione przez niezależny panel ekspercki w 2012 roku po wielokrotnych apelacjach ze strony rodzin ofiar.

Efektem tragedii na Hillsborough był Raport Taylora, ministra sprawiedliwości Zjednoczonego Królestwa. Miał on przedstawić przyczyny tragedii oraz pomysły rozwiązań koniecznych do poprawy bezpieczeństwa na angielskich stadionach. Raport ten nakazywał m.in. wprowadzenie numerowanych krzesełek na każdym sektorze czy zakaz udostępniania miejsc stojących.