Jak rosły pensje w Premier League

Aż 32-krotnie wzrosła średnia pensja piłkarza Premier League w ostatnich 25 latach - wyliczył dziennik "Daily Mail".

"Daily Mail" zbadało pensje piłkarzy Premier League w ostatnim ćwierćwieczu i związek zarobków ze sprzedażą praw telewizyjnych do pokazywania ligi. W sezonie 1992-93 piłkarze angielskiej ekstraklasy zarabiali 77 tys. funtów rocznie. Wtedy w lidze zaczęła obowiązywać nowa umowa telewizyjna. Prawa do pokazywania Premier League wykupiła sieć Sky, która zapłaciła wtedy 50,7 mln funtów. W 1997 roku zawarto nową umowę telewizyjną - czteroletni kontrakt wart był 212 mln funtów, a średnia pensja w lidze wzrosła do 244 tys. funtów.

Od sezonu 2016-2017 obowiązuje nowy, trzyletni kontrakt na pokazywanie meczów Premier League, którego wartość to aż dziewięć miliardy funtów. Średnia pensja w Premier League to 2,4 mln funtów. Żadna liga piłkarska więcej nie płaci. W hiszpańskiej La Liga średnia jest dwukrotnie niższa (1,2 mln funtów), a średnia powyżej miliona funtów utrzymuje się jeszcze tylko w Serie A (1,1 mln funtów) oraz Bundeslidze (1 mln funtów).

Jak rosły płace w Premier LeagueJak rosły płace w Premier League "Daily Mail"

Wraz z kolejnymi umowami telewizyjnymi, rosły budżety klubów, a tym samym wydatki na pensje dla piłkarzy, dla których kontrakty liczone w milionach funtów to nic dziwnego. Premier League stała się najsilniejszym ligowym produktem piłkarskim. Sukcesy w europejskich pucharach dla angielskich klubów w ostatnich latach aż tak wielkiego przełożenia na finanse nie mają - od 2012 roku żaden z angielskich klubów nie wygrał Ligi Mistrzów.

Finansowe eldorado pozwala na transfery za bajońskie sumy. W ostatnim okienku transferowym kluby Premier League wydały 1,2 miliarda funtów, a ponad 10 procent tej kwoty pochłonęły wydatki samego Manchesteru United.

Pod względem finansowym "Czerwone Diabły" są na czele. Wartość ich pierwszej drużyny wycenia się na 522,4 mln funtów - najwięcej na świecie. Paul Pogba, Wayne Rooney i Zlatan Ibrahimović są w dziesiątce najlepiej zarabiających piłkarzy - żaden klub nie ma aż tylu piłkarzy w czołówce (Real ma dwóch). Średnia pensja na poziomie 5,7 mln funtów to czwarte miejsce ze wszystkich drużyn świata - więcej w przeliczeniu na jednego zawodnika płacą tylko Cleveland Cavaliers (NBA), New York Yankees (MLB) i LA Clippers (NBA).

Messi i Ronaldo najlepiej opłacani? W NBA nie łapaliby się do Top10 listy płac!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.