Tragedia na Hillsborough. Jest werdykt. Zaniedbania policji przyczyną śmierci 96 kibiców

Jest werdykt w sprawie śmierci 96 osób na stadionie Sheffield Wednesday w 1989 r. Ława przysięgłych doszła do porozumienia, że winna tragedii była policja.

15 kwietnia 1989 r. podczas półfinału Pucharu Anglii z Nottingham Forest wskutek uduszenia i zadeptania zginęło 96 kibiców Liverpoolu. Do tragedii doprowadził szereg błędów organizacyjnych, a w końcu i runięcie barierki przy jednej z trybun. Po 27 latach od dramatu zakończyła się sprawa sądowa, którą w 2012 roku wznowiono na prośbę rodzin ofiar (pierwszy werdykt mówił o wypadku). Ława przysięgłych zdecydowała, że przyczyną śmierci kibiców były zaniedbania policji.

Rodzinom ofiar zależało na takim werdykcie, który całkowicie uniewinnia zmarłych kibiców. Według ławy przysięgłych do tragedii by nie doszło, gdyby nie błędy policji, która zareagowała za późno na tragedię i źle zabezpieczyła stadion. Przez opieszałość policji ofiary nie otrzymały na czas pomocy medycznej.

Przysięgli zdecydowali, że starszy superintendent i głównodowodzący operacją policji David Duckenfield jest "odpowiedzialny za spowodowanie śmierci przez rażące zaniedbanie".

Co więcej, w procesie wykazano błędy konstrukcyjne stadionu. Obiekt nie posiadał również wszystkich wymaganych certyfikatów bezpieczeństwa.

źródło: Okazje.info

Więcej o: