Thierry Henry wsparł piłkarzy Premier League, którzy planują ujawnić swój homoseksualizm

Były napastnik Arsenalu, a dziś komentator Thierry Henry wsparł publicznie dwóch piłkarzy Premier League, którzy - według medialnych doniesień - niedługo poinformują opinię publiczną o swojej homoseksualnej orientacji.

- Seksualna orientacja to nie problem, jesteśmy tutaj, by wykonywać swoją pracę. W cokolwiek byśmy nie wierzyli i czegokolwiek byśmy nie robili - powiedział na łamach Sky News Henry. - Kiedy byłem jeszcze piłkarzem, to obojętne z kim dzieliłem szatnię. Przede wszystkim to byli moi koledzy z drużyny. Gdybym dowiedział się, że któryś z nich jest gejem, wciąż podawałbym mu piłkę, wciąż traktował tak samo, wciąż wychodził z nim na miasto. Wszyscy jesteśmy ludźmi - dodał.

O dwóch piłkarzach, którzy ujawnią swoją homoseksualną orientację napisał w weekendowym wydaniu "Daily Mirror". Według angielskiej gazety, która swój tekst anonsowała na okładce, zawodnicy mają się ujawnić przed przyszłym sezonem. Ich nazwisk nie podano. Ponoć jeden z graczy występuje w reprezentacji Anglii. "Społeczeństwo stało się bardziej tolerancyjne. Na tym poziomie gry w piłkę bycie gejem zawsze było granicą nie do przekroczenia. To zawsze była gra dla typu macho, przez co bardziej niż w innych sportach ludzie na trybunach mogą być agresywni. To jednak powoli się zmienia" - pisali dziennikarze.

Artykuł "Daily Mirror" zapoczątkował spekulacje w środowisku piłkarskim. Pojawiła się informacja, że jednym z piłkarzy, którzy planują swój "coming-out", jest grający w Manchesterze United Luke Shaw. "To nie ja, więc zamknijcie się wszyscy!" - napisał na swoim Twitterze Shaw.

Pierwszym piłkarzem, który ujawnił swoją homoseksualną orientację, był Justin Fashanu. Uczynił to w 1990 roku. Co ciekawe, zrobił to będąc wciąż czynnym graczem, także kadry narodowej. Byłego gracza Norwich oraz Nottingham Forest spotkał społeczny ostracyzm. Fashanu odebrał sobie życie w 1998 roku, tuż po tym, gdy pewien 17-latek oskarżył go o molestowanie seksualne. Pozew oddalono, ale po tym incydencie piłkarz załamał się psychicznie.

W 2013 roku swoją homoseksualną orientację ujawnił były gracz Leeds Robbie Rogers, który zakończył karierę zaledwie w wieku 25 lat. Potem wznowił ją w barwach Los Angeles Galaxy. Nie tak dawno "coming-out" uczynił Thomas Hitzlsperger - także po zakończeniu kariery sportowej. Przy okazji namawiał innych sportowców, by poszli jego śladem.

Gdyby koszulki NBA były strojami piłkarskimi [PROJEKTY]

Więcej o: