Premier League: pokonał raka, wrócił do futbolu, pomógł utrzymać Newcastle. Bajka? Nie do końca

Jonas Gutierrez wygrał z nowotworem dwa razy, zanim w niedzielę golem i asystą przesądził o utrzymaniu Newcastle w Premier League. A teraz jest zbędny, kończy mu się kontrakt. Spiderman zrobił swoje, Spiderman może odejść.

Tacy jak on poddają się ostatni. Artystą futbolu Argentyńczyk nigdy nie był, ale był gotów w każdym meczu zaorać boisko. Nawet jako obrońca, gdy go Diego Maradona wystawiał w takiej roli na mundialu w RPA, mimo że Gutierrez całe życie grał w pomocy. Koledzy z szatni Newcastle mówią o nim, że to najgłośniejszy i najweselszy głos w klubie. Już dwa tygodnie po ostatniej chemioterapii, jeszcze łysy, przebiegł maraton w Buenos Aires. Ale i on zwątpił w pewnym momencie kuracji, gdy po kolejnej dawce chemii nie był w stanie zwlec się z łóżka.

Półtora roku bez futbolu

Przez raka jądra stracił blisko półtora roku kariery. Operacja usunięcia lewego jądra w październiku 2013 roku nie wystarczyła, po nawrocie choroby w czerwcu 2014 musiał przejść chemioterapię. Wrócił na boisko w tym sezonie, na początku marca. I właśnie teraz strzelił pierwszego po powrocie gola w Premier League. W ostatniej kolejce sezonu, być może w ostatnim swoim meczu w Newcastle. Zdobył bramkę na 2:0 w niedzielnym spotkaniu z West Ham, przypieczętowując pierwsze od lutego zwycięstwo Newcastle i utrzymanie klubu w Premier League. Wcześniej asystował przy golu Moussy Sissoko na 1:0. Zwykle wkładał po bramkach maskę Spidermana, ale gdzieś ją zgubił podczas rozstania z futbolem. Po bramce z West Hamem zdjął koszulkę i stanął przed trybunami, przykładając ręce do uszu. Może to była zachęta dla kibiców do jeszcze głośniejszego aplauzu, a może prztyczek dla właściciela klubu, Mike'a Ashleya. Jonas Gutierrez to ulubieniec kibiców, ale z działaczami jest poróżniony. Zresztą, akurat w Newcastle trzeba być poróżnionym, żeby być ulubieńcem kibiców. Gutierrez nie może wybaczyć klubowi, że w chorobie potraktował go jak każdego innego, odesłał na wypożyczenie do Norwich, nie zaproponował przedłużenia kontraktu. To były trener Alan Pardew dał mu do zrozumienia, że jest niepotrzebny, ale za czasów jego następcy Johna Carvera Gutierrez też miał kłopoty, kilka tygodni po powrocie do gry został na jeden mecz odsunięty od składu. Wydawało się, że już wtedy jego kariera w Newcastle się skończyła. Ale pogodził się z Carverem. Wrócił, strzelił, a teraz być może odejdzie. Nie ma już kontraktu. Ale jaką ma legendę.

Geordie, tak jak wy

Zaczęło się od zderzenia z Bacarym Sagną w meczu z Arsenalem, w maju 2013. Dziś tamto uderzenie w krocze, po którym długo nie mógł dojść do siebie, Gutierrez nazywa uśmiechem szczęścia. Bo lekarzy zaniepokoiło, że problemy z jądrami i ból pachwiny utrzymują się tak długo. Gdy w październiku znaleźli guza, zaproponowali mu operację w Anglii już na drugi dzień. Ale on wolał polecieć na operację do Argentyny, sam zapłacił tam za leczenie. Wrócił do Newcastle w listopadzie, ale powitanie w klubie było chłodne, przynajmniej tak to zapamiętał Argentyńczyk. - Nigdy im tego nie zapomnę - opowiadał potem. Alan Pardew przestał go wystawiać, w klubie pogrążonym w ciągłym bałaganie nikt się nim nie zaopiekował tak, jak Gutierrez na to liczył. On, ulubieniec kibiców, który przez pięć lat w klubie grał właściwie przez cały czas, a po spadku do drugiej ligi w 2009 roku nawet nie próbował szukać innego klubu. Czuł się nie tylko piłkarzem, ale i kibicem. Czuł się Geordiem, jak mówi się o mieszkańcach Newcastle. Bardzo aktywny na Twitterze, pisał tam jak jeden z kibiców, nie wahał się krytykować władz klubu.

Urodzony po raz drugi. Albo trzeci

Po chorobie, niechciany przez szefów, odszedł na wypożyczenie do Norwich, by się gdzieś czuć potrzebnym. Zanim po wypożyczeniu wrócił do Newcastle, musiał jeszcze raz zmierzyć się z rakiem: nawrót, chemioterapia. I tak aż do listopada 2014 roku, gdy wreszcie lekarze powiedzieli mu, że wygrał i to starcie, może wracać do treningów. Do Premier League wrócił na początku marca. Gdy wchodził jako rezerwowy w meczu z Manchesterem United, jego przyjaciel i kapitan Newcastle Fabrizio Coloccini oddał mu opaskę. A Gutierrez powiedział, że czuł się, jakby urodził się po raz drugi. Albo i po raz trzeci: drugi był wtedy, gdy miał półtora roku. Po wypadku i zatrzymaniu akcji serca przez pewien czas miał sparaliżowaną lewą część ciała. Rehabilitacja była trudna, lekarze poradzili rodzicom, żeby mały uprawiał jakiś sport. Oprócz piłki Jonas trenował też lekkoatletykę, stąd jego szybkość i pseudonim: "Galgo" - "Chart".

Masz własną bajkę

Jest wychowankiem Velezu Sarsfield, z którym dziesięć lat temu został mistrzem Argentyny. Potem przeniósł się na trzy lata do Realu Mallorca. To od czasów gry na Majorce każdego gola świętował, zakładając maskę Spidermana. Bo obiecał to chłopcu, którego przed którymś meczem spotkał w kinie. W Newcastle był początkowo niezastąpiony, zagrał w pięć lat ponad 170 meczów. Zebrał 11 meczów w reprezentacji Argentyny, a Maradona nie tylko zabrał go na mundial, ale wierzył w niego tak mocno, że o swojej drużynie mówił "Mascherano, Messi, Jonas i ośmiu pozostałych". Wtedy Jonas był na szczycie. Teraz, w wieku 31 lat, też trafił na szczyt, choć już innego rodzaju. Po chorobie zagrał już w 10 meczach Newcastle. - Powiedziałem mu, gdy rozmawialiśmy w tym tygodniu: możesz napisać własną bajkę - mówił wzruszony trener John Carver. Bajka Gutierreza już skończona, teraz Newcastle musi zdecydować, czy chce coś tam jeszcze dopisać, czy nie.

Krew, łzy, radość, niesamowita historia piłkarza chorego na raka - tak w Anglii walczy się o utrzymanie [DUŻE ZDJĘCIA]

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.