Fabiański: Zbieram potrzebne doświadczenie

Łukasz Fabiański należy do grona najlepszych bramkarzy bieżącego sezonu Premier League. Czy zauważy to trener reprezentacji Polski Adam Nawałka i postawi na zawodnika Swansea w marcowym meczu eliminacji Euro 2016 z Irlandią - pisze Wojciech Falenta, współpracownik Burnley FC i portalu ?Krótka Piłka?.

Aż trudno uwierzyć, że Łukasz Fabiański skończy za kilka tygodni 30 lat. W 2007 roku utalentowany 22-latek wyjeżdżał z Polski, aby w długofalowej perspektywie zostać pierwszym bramkarzem Arsenalu. Po siedmiu sezonach, podczas których nigdy nie udało mu się na dobre przebić między słupki bramki Kanonierów, reprezentant Polski przeprowadził się latem ubiegłego roku do Swansea City. I wreszcie regularnie występuje w Premier League.

Bariera 40 punktów

- Czuję się dobrze - powiedział portalowi Sport.pl Fabiański po tym, jak zachował swoje 10. czyste konto w tym sezonie w sobotnim spotkaniu z Burnley. - Bardzo się cieszę, że przede wszystkim jako drużyna osiągamy dobre rezultaty; że nasza pozycja w tabeli jest naprawdę dobra. Dziesiąte czyste konto to też jest powód do satysfakcji, ale pozostało jeszcze 11 kolejek i trzeba walczyć do końca.

Na starcie rozgrywek Swansea było nawet wymieniane wśród kandydatów do spadku z Premier League. Tymczasem skromna wygrana na Turf Moor pozwoliła walijskiemu zespołowi awansować na ósme miejsce w tabeli i osiągnąć symboliczną barierę 40 punktów - uważaną za zapewniającą utrzymanie - już na koniec lutego.

Fabiański nie ukrywa zadowolenia z przebiegu bieżącego sezonu: - Nie zastanawiałem się szczególnie, gdzie skończymy i o co będziemy się bić - przyznał. - Przede wszystkim myślę, że my jako drużyna i ja osobiście koncentrujemy się na każdym spotkaniu. Wiadomo, że w Premier League zawsze są wzloty i upadki, ale sądzę, że jako zespół jesteśmy naprawdę solidni, nie schodzimy poniżej pewnego poziomu i jesteśmy w stanie osiągać korzystne rezultaty nawet w meczach z wielkimi klubami. Myślę, że ten sezon jest naprawdę pozytywny.

Klub ludzi

Dla Swansea to czwarty, kolejny sezon w angielskiej elicie. Innowacyjny model zarządzania przyczynił się do tego, że klub, który w 2003 roku był blisko spadku z czwartej, najniższej profesjonalnej klasy rozgrywkowej, obecnie ustabilizował swoją pozycję na najwyższym szczeblu. Fabiańskiemu najbardziej imponują kultura pracy oraz atmosfera wewnątrz klubu.

- Swansea nie jest jednym z wielu klubów w Premier League, ale czymś więcej niż klubem - opisuje. - To klub, który każdego dnia pcha cię do tego, żebyś był jeszcze lepszy. Bardzo dużo od ciebie wymagają. Poza tym to klub ludzi, który ma naprawdę ciekawą historię. To, gdzie był jeszcze 10 lat temu, a gdzie jest teraz, pokazuje, przez co ci ludzie przeszli. Są z tym klubem bardzo mocno zżyci. Wielu kibiców pracuje w samym klubie, który jest dla nich praktycznie wszystkim, co mają w życiu, i całkowicie się temu oddają.

- Nie wiem, co życie pokaże - dodał na temat swojej długofalowej przyszłości. - Koncentruję się na tym, żeby dobrze dokończyć ten sezon i zbierać potrzebne doświadczenie. To mój w sumie pierwszy poważny sezon. W Arsenalu miałem fragment sezonu, gdzie byłem bramkarzem numer 1, ale dopiero teraz jestem "jedynką". Cieszę się bardzo, że na razie wygląda to naprawdę nieźle.

Najlepszy na przedpolu

Według danych portalu "Squawka", do meczu z Burnley jedynie Robert Green z Queens Park Rangers obronił więcej strzałów od Fabiańskiego (78; średnio ponad trzy na spotkanie) w trwającym sezonie Premier League. Tylko Fraser Forster z Southampton (12) i Ben Foster z West Bromwich Albion (11) zachowali więcej czystych kont. Co jednak najciekawsze, to Polak notuje zdecydowanie najwięcej wyjść do dośrodkowań (147; średnio blisko sześć na mecz) w całej lidze, ze skutecznością na poziomie 98 procent.

- To wychodzi od trenera bramkarzy, Javiego Garcii, z którym bardzo mocno pracujemy praktycznie nad każdym aspektem gry - tłumaczy. - Jeżeli chodzi o wychodzenie do dośrodkowań, tu chodzi też o ustawienie w bramce, czytanie sytuacji w zależności od tego, gdzie jest piłka czy jaka jest pozycja ciała. Na tej podstawie trzeba zmieniać swoje ustawienie i starać się odczytywać zamiary przeciwnika. Myślę, że to bardzo pomaga przy grze na przedpolu.

Numer 1 na Irlandię?

Wysoka forma Fabiańskiego nabiera dodatkowego znaczenia w związku z klubowymi problemami dotychczasowego numeru 1 w kadrze Adama Nawałki, Wojciecha Szczęsnego. Podczas gdy Artur Boruc zbiera wysokie recenzje za występy w barwach rywalizującego o awans na zapleczu Premier League Bournemouth, to Fabiański jest obecnie jedynym polskim bramkarzem regularnie grającym na najwyższym poziomie. Czy w związku z tym jego szanse na miejsce w bramce w najbliższym meczu eliminacji mistrzostw Europy przeciwko Irlandii w Dublinie rosną?

- Przede wszystkim staram się wykonywać swoją robotę - podkreślił sam zainteresowany. - Wiadomo, że wszystkie decyzje należą do trenera. To jest reprezentacja i myślę, że tutaj nie można przedkładać swojego dobra nad dobro zespołu. Ja się podporządkuję każdej decyzji. Natomiast ze swojej strony mogę jedynie obiecać, że będę starał się robić wszystko, co w mojej mocy.

Po wywalczeniu bluzy z numerem 1 na poziomie klubowym przyszła pora na reprezentację.

Batman i Robin na meczu Borussii Dortmund! Poznajcie najsłynniejszych piłkarskich przebierańców [ZDJĘCIA]

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Agora SA