Premier League. Brytyjskie media: Moyes wkrótce zostanie zwolniony z Manchesteru United

Jak podają brytyjskie media po 11. miesiącach pracy David Moyes zostanie zwolniony z funkcji trenera Manchesteru United. Szkoleniowiec stracił zaufanie właścicieli klubu rodziny Glazerów oraz zarządu. Kontrolę nad szatnią stracił o wiele wcześniej.

Po niedzielnej porażce 0:2 z Evertonem miarka się przebrała. Glazerowie, do tej pory wspierający trenera, po spotkaniu z wiceprezesem Edem Woodwardem zdecydowali, że trener nie będzie pracował w klubie. Możliwe, że Szkot zostanie zwolniony jeszcze przed sobotnim meczem z Norwich.

Wśród potencjalnych następców Moyesa brytyjskie media wymieniają Juergena Kloppa z Borussii Dortmund, Luisa van Gaala, Diego Simeone oraz Ryana Giggsa. Ten ostatni nie ma żadnego trenerskiego doświadczenia, ani licencji UEFA Pro.

Najgorszy sezon od lat

11. miesięcy temu Moyes podpisał sześcioletni kontrakt. Na stanowisku zastąpił żywą legendę - Sir Alexa Fergusona, który prowadził klub przez 26 sezonów. Praca Moyesa w klubie to ciągłe pasmo porażek. Klub rozgrywa najgorszy sezon od lat.

Mistrzowie Anglii zajmują 7. miejsce w Premier League. Do lokaty gwarantującej grę w Lidze Mistrzów tracą 13 punktów, udział w rozgrywkach Ligi Europejskiej także im ucieka. Możliwe, że po raz pierwszy od 32 lat klubu zabraknie w europejskich pucharach. Władze klubu najbardziej zaniepokojone były tym, jak niewielki postęp w trakcie sezonu wykonali piłkarze. W samym 2014 roku Manchester United przegrał 10 z 22 meczów, odpadł z Ligi Mistrzów.

Ostatnio pełno było głosów, że Moyes nie ma żadnej kontroli nad piłkarzami. "Jeśli tracisz szatnię, to masz dwa wyjścia: zmieniasz trenera albo sprzedajesz piłkarzy. Tańsza jest ta pierwsza opcja" - napisał na Twitterze Henry Winter, dziennikarz The Telegraph.

Protest kibiców

Kibice dymisji Moyesa domagali się od miesięcy. Pod koniec marca, aby pokazać swoją niechęć do szkoleniowca, wynajęli... samolot, który w pierwszej połowie krążył nad stadionem. Tuż za nim ciągnął się wielki baner z napisem "Wrong One - Moyes Out!". To oczywiste nawiązanie do transparentu "The Chosen One" (pol. wybrany), który zawisł na stadionie, po tym jak Moyesa na swojego następcę namaścił Ferguson. Kibice United chcieli pokazać, że Moyes jest niewłaściwą osobą na stanowisku i powinien jak najszybciej wylecieć z klubu.

Czy zwolnienie Davida Moyesa to dobry pomysł?
Więcej o: