Premier League. Sven-Goran Eriksson miał być następcą Fergusona w United

Szwedzki szkoleniowiec zdradził w swojej autobiografii, że w 2002 roku podpisał umowę, na mocy której miał zastąpić Alexa Fergusona. - Miałem być menedżerem Manchesteru United - twierdzi Eriksson.

Ferguson prowadził drużynę z Manchesteru przez 26 lat. Po poprzednim sezonie ogłosił, że przechodzi na emeryturę, a na swojego następcę wyznaczył ówczesnego szkoleniowca Evertonu Davida Moyesa. Szkot planował odejście z United już w 2002 roku, jednak ostatecznie się rozmyślił. Jeśli zdecydowałby się na zakończenie kariery jedenaście lat temu, trenerem drużyny z Old Trafford zostałby Sven-Goran Eriksson.

W niedzielę gazeta Mail on Sunday opublikowała fragmenty autobiografii Erikssona. "Wiedziałem, że to będzie trudne - miałem przecież kontrakt z reprezentacją Anglii, który obowiązywał do mistrzostw świata w 2006 roku i pewnie zostałbym ostro skrytykowany, jeśli zerwałbym tę umowę - zdradza Szwed. - Ale była szansa na poprowadzenie Manchesteru. Kontrakt został podpisany. Byłem nowym menedżerem United - dodaje.

Ferguson nie odszedł wtedy na emeryturę, więc umowa była nieaktualna. W 2006 między oboma trenerami doszło do sprzeczki. Poszło o kontuzję śródstopia Wayna Rooneya, która miała go wykluczyć z mundialu. Szkot nie chciał się zgodzić na udział swojego piłkarza w mistrzostwach świata, uważał, że nie jest na to gotowy.

Eriksson opisuje spotkanie w Manchesterze z menedżerem United i reprezentacyjnym lekarzem Leifem Swardem. "On nie może zagrać na MŚ" - powiedział Ferguson. Sward pokazał mu wtedy badania rentgenowskie, które pokazywały, że Rooney będzie gotowy do gry.

"To jeden z najlepszych lekarzy w Europie, którzy zajmują się takimi kontuzjami. Chciałbym móc sfilmować twarz Fergusona, gdy Leif wyjaśniał mu, że Wayne dojdzie do siebie. Gdy skończył, powiedziałem: Sorry Alex, ale biorę Rooneya" - pisze Eriksson.

Angielski napastnik ostatecznie wziął udział w turnieju, nie strzelił jednak ani jeden bramki. Anglia odpadła w ćwierćfinale z Portugalią, wcześniej Rooney dostał czerwoną kartkę.

Po mundialu Eriksson rozstał się z kadrą i został menedżerem Manchester City. Potem był także trenerem reprezentacji Meksyku, Wybrzeża Kości Słoniowej i Leicester City. Od dwóch lat nie prowadzi żadnej drużyny.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS , na Androida i Windows Phone

Więcej o: