Premier League. Ile wart jest Ferguson dla Manchesteru? Spadają akcje klubu na giełdzie w Nowym Jorku

Na środowym otwarciu giełda w Nowym Jorku zanotowała spadek akcji Manchesteru United o 4,75 proc. - podaje dziennik ?The Guardian?. To reakcja inwestorów na wiadomość o zakończeniu kariery trenerskiej przez sir Aleksa Fergusona. Dziennikarze wyliczyli, że klub jest w tej chwili wart o 142 miliony dolarów mniej niż wczoraj.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS i na Androida

Jedna akcja Manchesteru United jest w tej chwili warta 17,88 dolarów. Spadek o 4,75 proc. nie jest wielkim dramatem, bo klub wciąż jest wart ponad 2,9 miliarda dolarów. Wartość akcji może jednak jeszcze spadać, wszystko zależy od tego, co zrobi teraz klub. - Musi jak najszybciej ogłosić, kto będzie zastępcą Fergusona. Niepewność rodzi nerwowość, co zazwyczaj kończy się presją na sprzedaż akcji - twierdzi przedstawiciel wiodącej światowej firmy inwestycyjnej City Index Joshua Raymond.

W sierpniu za jedną akcję Manchesteru inwestorzy płacili 14 dolarów, we wrześniu już tylko 12 dolarów, ale niedawne sukcesy, w tym szybkie przypieczętowanie mistrzostwa Anglii, przyniosły wzrost o 32 proc. w ostatnim kwartale.

Koniec epoki

Sir Alex Ferguson prowadził zespół z Old Trafford nieprzerwanie od 1986 roku. Żaden inny trener nie pracował z nim tak długo. "Najbardziej utytułowany trener w historii brytyjskiego futbolu odejdzie po meczu z West Bromwich Albion 19 maja i dołączy do rady dyrektorów klubu i będzie jego ambasadorem" - napisał klub w oświadczeniu. - O decyzji o odejściu na emeryturę myślałem bardzo długo i nie było łatwo ją podjąć. Teraz nadszedł właściwy moment - napisał Ferguson. Na razie klub nie poinformował, kto będzie jego następcą.

Więcej o: