Premier League. Muamba z urządzeniem ratującym życie

Fabrice Muamba, który 17 marca przeżył zawał serca na boisku, czuje się już coraz lepiej i w piątek zostanie przeniesiony do innego szpitala. Piłkarzowi Boltonu zostało wszczepione specjalne urządzenie - kardiowerter-defibrylator, które w razie kolejnych problemów zapobiegnie zaburzeniom rytmu serca. Przyrząd ten w przyszłości nie uniemożliwi Muambie gry w piłkę nożną.

Urządzenie podłączone do serca Muamby - kardiowerter-defibrylator ma za zadanie wysyłanie impulsów elektrycznych w przypadku zaburzeń rytmu serca lub w momencie zatrzymania krążenia, jakie nastąpiło u piłkarza podczas pamiętnego meczu z Tottenhamem Hotspur.

Już w piątek Muamba ma opuścić londyński szpital, w którym znajdował się od prawie miesiąca. Przeniesiony zostanie do placówki medycznej w Cheadle koło Manchesteru, która znajduje się bardzo blisko jego domu rodzinnego.

Lekarze zapewniają, że urządzenie umieszczone pod obojczykiem nie wpłynie na możliwość uprawiania sportu przez Muambę. Po europejskich boiskach biega kilku piłkarzy, którzy mają wszczepiony kardiowerter i nie przeszkadza im w wysiłku fizycznym.

Wśród nich jest m.in. młodzieżowy reprezentant Belgii Anthony Van Loo, który w czerwcu 2009 także przeżył atak serca na boisku. Pierwszym piłkarzem z wszczepionym urządzeniem był Khalilou Fadiga, który grał w kadrze RPA, Boltonie i Interze.

Specjalny serwis Sport.pl - wszystko o Premier League ?

Zobacz wideo
Więcej o: