Aplikacja
Aplikacja Sport.pl LIVE
  POBIERZ

Premier League. Lekarz Boltonu: Muamba 'nie żył' przez 78 minut

- Fabrice Muamba 'nie żył' przez 78 minut odkąd upadł na murawę - powiedział lekarz Boltonu Wanderers, klubu piłkarza, Jonathan Tobin.

Zero kontrowersji, żartów i luzu? To nie Facebook/Sportpl ?

Obecnie lekarze zajmujący się Muambą mówią, że jest za wcześnie, aby przewidywać, czy Muamba kiedykolwiek powróci do czynnego uprawiania sportu. Lekarz Boltonu, Jonathan Tobin, przyznaje jednak, że jest zdumiony tym, jak szybko 23-letni piłkarz powraca do zdrowia.

W wywiadzie dla BBC doktor Tobin mówi: - W czasie reanimacji baliśmy się najgorszego. Nawet nie myśleliśmy o tym, że on może się tak szybko kurować. To nieprawdopodobne.

Tobin i drugi lekarz Boltonu Andy Mitchell byli pierwszymi przy piłkarzu. - Krzyknął (Muamba - red.) i usłyszałem tylko głosy 'szybciej na boisko!'. Było jasne, że stało się coś poważnego. Dwukrotnie na boisku użyliśmy elektrowstrząsów, potem jeszcze w tunelu, karetce i szpitalu. Nic nie zadziałało. Serce piłkarza nie biło przez 78 minut. Można powiedzieć, że przez cały ten czas nie żył.

Sytuacja zaczęła się poprawiać dopiero, gdy Muambę przejął personel London Chest Hospital. - Wyszedłem na korytarz i zacząłem płakać. To był Fabrice, a nie jakaś nieznana mi osoba, która upadła na ulicy. Znam go, znam jego rodzinę. Spotykałem się z nim każdego dnia - zakończył Tobin.

W 41. minucie sobotniego spotkania pomiędzy Tottenhamem a Boltonem 23-letni, pochodzący z Zairu (obecnie Demokratyczna Republika Kongo) Muamba upadł nagle na boisko w pobliżu środkowej linii, choć nie był przez nikogo atakowany. Próbowano go reanimować, a po kilku minutach został karetką zabrany do szpitala.

Gry nie wznowiono. Sędzia Howard Webb, widząc reakcję zszokowanych zawodników, zdecydował się zakończyć spotkanie. Z powodu krytycznego stanu zawodnika odwołany został zaplanowany na wtorek mecz ligi angielskiej Aston Villa z Boltonem Wanderers.

Muamba, który wychował się w Anglii i posiada brytyjskie obywatelstwo, w reprezentacji U-21 rozegrał 33 mecze. Urodził się 6 kwietnia 1988 roku w Zairze, jego ojciec Marcel pracował w administracji państwowej. W 1999 roku po wybuchu w kraju zamieszek, rodzina uzyskała azyl polityczny w Wielkiej Brytanii.

Muamba jako 14-latek trenował w młodzieżowej akademii piłkarskiej londyńskiego Arsenalu, a mając 17 lat zadebiutował w barwach Sunderlandu w Pucharze Anglii. Później wypożyczony do Birmingham, do ekipy Bolton Wanderers przeszedł w czerwcu 2008 roku za 5 mln funtów.

Wszystko o dramacie Fabrice'a Muamby ?

Więcej o: