Puchar Anglii. Piłkarz Boltonu zasłabł podczas meczu. Jest w stanie krytycznym

23-letni Fabrice Muamba zasłabł na środku boiska podczas meczu Pucharu Anglii pomiędzy Boltonem a Tottenhamem. Spotkanie zostało przedwcześnie zakończone. Zawodnik przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej. Szpital wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że zawodnik jest w stanie krytycznym.

Muamba zemdlał w okolicach środka boiska w 41. minucie gry. Nie było wokół niego żadnych innych zawodników. Po kilkuminutowej przerwie sędzia Howard Webb, widząc jak bardzo zawodnicy są wstrząśnięci zaistniałą sytuacją i konsultując się z trenerami drużyn, podjął decyzję o zakończeniu meczu.

Zawodnik Boltonu nie oddychał i potrzebował trwającej sześć minut reanimacji. Został przewieziony do szpitala, do którego pojechali z nim menedżer Boltonu, Owen Coyle i napastnik Kevin Davies. Według stacji ESPN, gdy był niesiony z boiska wciąż nie oddychał. Reporter BBC Radio 5, Ian Dennis, podał, że piłkarz walczy o życie w szpitalu.

Około dwie godziny później agencja Reutera powołując się na stacje Sky Sports News podała, że stan piłkarza jest stabilny. Nie potwierdził tego szpital (London Chest Hospital) i klub piłkarza. "Bolton potwierdza, że Fabrice Muamba przebywa na oddziale "Heart Attack Centre" w "London Chest Hospital" na oddziale intensywnej opieki medycznej. Jest w stanie krytycznym. Żadne dalsze informacje na tym etapie leczenia nie będą podawane" - czytamy w oświadczeniu klubu.

Wiadomość wywołała potężne poruszenie w angielskich mediach. Życzenia zdrowia ślą piłkarze, kibice i dziennikarze. Bramkarz Shay Given napisał na Twitterze: "Zszokowany widokiem zniesionego Muamby. Boże, mam nadzieję, że będzie w porządku. Moje myśli i modlitwy są z nim i jego rodziną".

Występujący w Boltonie Stuart Holden, który oglądał mecz w telewizji, napisał: "Czekam na wieści od kolegów z drużyny. Fabrice to walczak!".

Fabrice Muamba 6 kwietnia skończy dwadzieścia cztery lata. Urodził się w Kinszasie w Demokratycznej Republice Kongo. W Anglii treningi rozpoczął w piłkarskiej akademii Arsenalu. W londyńskiej drużynie grał we wszystkich zespołach młodzieżowych od szesnasto- do dwudziestojednolatków. W 2007 r. był wypożyczony do Birmingham. W kolejnym roku przeszedł do Boltonu. Grał też w angielskiej reprezentacji U-21 (m.in. na mistrzostwach Europy w 2011 r.). Zaliczył w niej 33 występy.

Więcej o: