Koronawirus zaskoczył ekstraklasę. "Każdemu wydawało się, że COVID-19 w Polsce się skończył"

Niedzielny Superpuchar Polski został odwołany, ponieważ Legia musi zrobić jeszcze drugą rundę badań, zanim będzie pewne, że nikt nie zaraził się od klubowego masażysty. Mecze Pucharu Polski w przyszłym tygodniu na razie nie są zagrożone.

- Zasady postępowania wymagają, żeby zrobić w takiej sytuacji dwa badania wymazowe w odstępie czterech czy pięciu dni. Legia na razie zrobiła pierwszą turę, wszyscy są zdrowi, ale mecz w takiej sytuacji byłby zbyt ryzykowny, trzeba czekać na drugą turę testów na początku tygodnia - tłumaczą w PZPN, który jest organizatorem meczu o Superpuchar.

Zobacz wideo Lech zarobi miliony na transferach? "Jest duże zainteresowanie naszymi piłkarzami" [SEKCJA PIŁKARSKA #57]

Nie wiadomo jeszcze, czy uda się znaleźć nowy termin dla tego meczu, wszystko zależy również od tego, jak będzie wyglądać sytuacja epidemiczna w klubach. Niektórzy członkowie Zespołu Medycznego PZPN już wcześniej rekomendowali, żeby rozważyć przeniesienie przyszłotygodniowych meczów Pucharu Polski na późniejszy termin i na razie skupić się na bezpiecznym rozpoczęciu sezonu w Ekstraklasie oraz starcie w europejskich pucharach. W eliminacjach Ligi Mistrzów i Ligi Europy w przypadku epidemii w drużynie nie będzie odwoływania meczów. Jeśli ktoś nie zbierze zdrowych do gry, przegra walkowerem

- Popieram decyzję, bo chodzi o dwie eksportowe drużyny, ryzyko było zbyt duże. Jeśli mieliśmy przez to ryzykować mecze w europejskich pucharach albo przekładanie meczów Ekstraklasy, to nie było sensu. Mnie jest trudno ocenić sytuację, w jakim stopniu ona jest groźna, ale po prostu nie wolno takiego sygnału lekceważyć - mówi Sport.pl prezes Cracovii Janusz Filipiak. - Powiedzmy też sobie szczerze: Superpuchar jest ważnym meczem, o honor, ale puchary europejskie i Ekstraklasa są ważniejsze. Mówię to z żalem, bo się nastawialiśmy na ten mecz, to był ważny element przygotowań do sezonu, drużyna była nakręcona, widziałem to dziś na treningu. A wszystko się posypało. Ale popieram decyzję.

Na razie odwołanie meczów pierwszej rundy Pucharu Polski nie jest rozważane. PZPN jako organizator rozgrywek planuje opłacić testy dla wszystkich startujących w I rundzie drużyn poza klubami Ekstraklasy.

Więcej o: