1. liga piłkarska. Liga weteranów

W rozpoczętym właśnie sezonie I ligi zanosi się na to, że walkę o awans stoczą poważne kluby z dużych miast. Kandydatów jest co najmniej pięciu, miejsca tylko dwa.

Bez adminów. Najmocniejsze poglądy na Facebook.com/Sportpl ?

Ci najmocniejsi kandydaci to - kolejność alfabetyczna - Arka, GKS Katowice, Pogoń, Warta, Zawisza. Każdy z tych klubów grał w ekstraklasie, Warta była dwa razy mistrzem Polski, GKS cztery razy był wicemistrzem, Pogoń - dwa razy. Te sukcesy pamiętają jednak raczej ojcowie kibiców z Katowic czy Szczecina i dziadkowie kibiców z Poznania.

Dziś o awansie nie będą decydowały tradycje, ale pieniądze. Warta, która przez dziesięciolecia była klubem amatorskim, zmieniła się zimą. Pieniądze prezes Izabelli Łukomskiej-Pyżalskiej odmieniły klub. Jesienią poprzedniego sezonu piłkarze Warty jeździli na mecze własnymi samochodami w dniu spotkania, w szatni z dachu kapała woda, a zamiast na obóz w ciepłe kraje organizowali tzw. obozy dochodzeniowe - każdy dochodził na trening z własnego domu.

Zimą drużyna pojechała na zgrupowanie do Turcji, piłkarze dostali zaległe pensje, klub stać było nawet na wzmocnienia. Efekt - spokojne utrzymanie w I lidze.

Teraz ma być jeszcze lepiej. - Chciałabym, żeby Warta na swoje stulecie cieszyła się z awansu - mówiła na imprezie z okazji 99. urodzin klubu prezes Łukomska-Pyżalska. Poznański klub wzmocnił się m.in. Pawłem Sasinem, Mariuszem Ujkiem i Michałem Golińskim, pani prezes rozmawiała z Maciejem Żurawskim, ale on, wychowanek Warty, na razie nie dołączył do zespołu. Wobec tego najważniejszym człowiekiem w zespole wciąż jest 39-letni Piotr Reiss, który wiosną grał tak, że upływających lat w ogóle nie było po nim widać. Warta będzie występować na ponad 40-tysięcznym stadionie miejskim i nie będzie kibiców wpuszczała za darmo, jak wcześniej. Celem - oprócz awansu - będzie też utrzymanie frekwencji, która wiosną znacznie przekraczała 10 tys. widzów. Wielu z nich przyciągały nazwiska doskonale znane z bardziej popularnego w mieście Lecha - piłkarzami Kolejorza byli Reiss, Goliński i Sasin, a także Krzysztof Gajtkowski, Maciej Scherfchen, dyrektor sportowy Arkadiusz Miklosik i nowy trener Czesław Jakołcewicz.

Warta już w pierwszej kolejce zmierzy się ze zdegradowaną z ekstraklasy Arką. Tam zmieniło się niemal wszystko - trenerem został Czech Petr Nemec, który zasłynął solidną pracą we Flocie Świnoujście. Nowy szkoleniowiec przegnał na cztery wiatry zagraniczny zaciąg, który nie uratował Arki przed spadkiem. Ściągnął za to za sobą znajomych z Floty - obrońcę reprezentacji Palestyny Omara Jaruna czy napastnika Ensara Arifovicia.

Mocna drużyna powstaje w Szczecinie. Pogoń dostała 2 mln zl dotacji z magistratu i m.in. te pieniądze mają pozwolić włączyć się do walki o awans. Po czterech sezonach spędzonych w Koronie Kielce Brazylijczyk Edi Andradina wraca do Pogoni. Ma co prawda już 37 lat, ale zapewnia, że czuje się świetnie.

Choć gwiazdami I ligi będą weterani, od nowego sezonu wchodzi w życie przepis nakazujący występ w każdym meczu zawodnika w wieku do 21 lat. Pomysł PZPN ma pomóc w rozwoju futbolowej młodzieży.

Najgłośniejsze transfery I ligi:

Krzysztof Łągiewka (bez klubu - Arka Gdynia)

Marcin Radzewicz (Polonia Bytom - Arka Gdynia)

Michał Goliński (bez klubu - Warta Poznań)

Mariusz Ujek (bez klubu - Warta Poznań)

Ariel Jakubowski (Ruch Chorzów - Wisła Płock)

Martins Ekwueme (Zagłębie Lubin - Zawisza Bydgoszcz)

Liczba 1. ligi:

5 mln zł - co najmniej taki budżet musi mieć klub, który chce powalczyć o awans do T-Mobile Ekstraklasy

1. kolejka

Piątek: GKS Katowice - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 0:1 (0:0) Sobota: Flota Świnoujście - Górnik Polkowice, Dolcan Ząbki - Ruch Radzionków, Bogdanka Łęczna - Olimpia Elbląg, Arka Gdynia - Warta Poznań, Zawisza Bydgoszcz - Sandecja Nowy Sącz, Pogoń Szczecin - Polonia Bytom. Niedziela: Kolejarz Stróże - Olimpia Grudziądz, Wisła Płock - Piast Gliwice

Czym przyciąga Warta Poznań?

Więcej o: