Trwają prace nad internetową encyklopedią Górnika

W ciągu kilku miesięcy ma powstać internetowa encyklopedia Górnika Zabrze, która w pełny i przejrzysty sposób udokumentuje bogatą historię klubu.

Na razie niedoścignionym wzorem jest internetowe wydanie almanachu o historii Cracovii. WikiPasy to źródło ogromnej wiedzy o krakowskim klubie. Projekt Górnika ma osiągnąć równie wysoki poziom.

- Pomysł na Wiki-Górnik narodził się przy okazji stażu w grupie medialnej Górnika. Miałam okazję przeglądać unikalne kroniki opisujące największe sukcesy klubu. Do tej pory były one wykorzystywane okazjonalnie na stronie internetowej lub w klubowym miesięczniku. Kibice, ze zrozumiałych względów, nie mieli szerokiego dostępu do archiwów - mówi Alicja Holewa, która otrzymała od zarządu klubu wolna rękę w realizacji gigantycznego przedsięwzięcia. Z wyselekcjonowaną grupą 17 młodych osób od ponad tygodnia Holewa pracuje nad stworzeniem Wiki-Górnika.

Joanna Haśnik, studentka historii, ma za sobą ukończony kurs sędziego piłkarskiego oraz zdobytą licencję spikera. Najbliższe miesiące spędzi w bibliotekach oraz na studiowaniu klubowych kronik.

- Kiedy przeczytałam ogłoszenie o projekcie tworzenia internetowej encyklopedii Górnika, zgłosiłam się od razu. To rzeczywiście benedyktyńska praca, lecz tutaj można mówić wyłącznie o przyjemności odkrywania nowych informacji z historii klubu - podkreśla wolontariuszka. - Jestem wielkim kibicem Górnika i chciałbym zrobić coś dla niego - dodaje Patryk Steidten, 20-letni student administracji na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Wolontariusze chcą opisać każdy mecz i każdego piłkarza, grającego w Górnika. - Nie zachowały się archiwa sprzed 1966 roku, więc informacji o wczesnym okresie klubu musimy szukać w bibliotekach, starych wydaniach gazet lub dotrzeć do osób, które pamiętają jeszcze początki Górnika. Planujemy również sfotografować i opisać najważniejsze trofea klubowe, niedostępne dla szerokiego grona kibiców. Specjalny dział Wiki-Górnik poświęcimy kibicom - opiszemy historię i działalność zorganizowanych grup oraz oprawy meczowe. Mało który klub w Polsce może się przecież poszczycić tak licznym i oddanym gronem fanów - wyjaśnia Holewa.

Projekt będzie gotowy jeszcze w tym roku. - Początkowo przewidywałam, że zapisanie kompletnej i szerokiej historii Górnika w internecie zajmie co najmniej pół roku. Widząc jednak tempo pracy i zaangażowanie wolontariuszy sądzę, że być może wystarczy połowa tego czasu - mówi Holewa.

Klub z Zabrza ogłosił konkurs na znak graficzny encyklopedii, na propozycje czeka do 15 maja. Znak wybiorą kibice w głosowaniu. Dla zwycięzcy jest przewidziana atrakcyjna nagroda.

Polecamy: Górnik będzie miał encyklopedię, a Ruch Chorzów film o kibicach