Zasłużony klub się pogrąża. Szykuje się spadek po 23 latach. Oto tabela I ligi

Motor Lublin pokonał na wyjeździe Podbeskidzie Bielsko-Biała w zaległym meczu 17. kolejki I ligi. W tej sytuacji wszystkie zespoły mają rozegranych po 21 spotkań, a beniaminek kosztem Lechii Gdańsk awansował na trzecie miejsce. Do dwóch liderujących drużyn traci jedynie dwa punkty. Tak wygląda aktualna sytuacja w tabeli.

Meczem Chrobry Głogów - Górnik Łęczna (0:1) w poniedziałek zakończyła się 21. kolejka I ligi. Mimo to nie wszystkie zespołu miały na koncie tę samą liczbę rozegranych spotkań. W środę sytuacja się wyrównała, bo Podbeskidzie Bielsko-Biała podjęło Motor Lublin w zaległym meczu 17. kolejki. Zwycięstwo gości 2:1 oznacza zmiany w czołówce tabeli. Gospodarze po 23 latach przerwy mogą zaś wrócić do II ligi.

Motor Lublin wygrywa w zaległym meczu i wskakuje na podium I ligi. Tak wygląda tabela

Początkowo mecz miał się odbyć 3 grudnia zeszłego roku, ale został przełożony z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ostatecznie do starcia doszło w środę, a najważniejsze rozstrzygnięcia zapadły jeszcze przed przerwą. Pomiędzy 37. a 43. minutą Motor zadał dwa mocne ciosy. Najpierw do siatki trafił Bartosz Wolski, a chwilę później Krystian Palacz. Podbeskidzie odpowiedziało w doliczonym czasie bramką Daniela Mikołajewskiego. W kolejnych 45 minutach bramki już nie padły i skończyło się zwycięstwem Motoru 2:1.

W tej sytuacji zespół Goncalo Feio awansował z czwartej na trzecią pozycję. Wyprzedził Lechię Gdańsk, choć ma dokładnie tyle samo, czyli 38 punktów i gorszy bilans bramkowy. Decydujące okazuje się jednak bezpośrednie starcie między tymi drużynami, w którym Motor zwyciężył 1:0. Obie ekipy tracą dokładnie dwa punkty do liderującej Arki Gdynia, która w niedzielę rozgromiła Stal Rzeszów 5:1 oraz drugiego GKS-u Tychy. Wicelider w piątek pokonał na wyjeździe Wisłę Kraków 1:0.

Cztery punkty do Lechii i Motoru tracą aż trzy drużyny - Wisła Kraków, Odra Opole oraz Górnik Łęczna. Punkt mniej od nich ma ósma Wisła Płock. Wszystkie te drużyny walczą o udział w barażach. Z kolei na dole tabeli pozostaje Zagłębie Sosnowiec, które nie było w stanie wygrać 13 kolejnych meczów. Do tej pory zgromadziło raptem 11 punktów i do 17. Podbeskidzia traci ich już sześć. Gospodarze środowego starcia są coraz bliżej spadku. Gdyby tak się stało, do drugiej ligi trafiliby po 23 latach przerwy. Ostatni raz grali w niej w sezonie 2001/02. W strefie spadkowej jest także Polonia Warszawa, która ma w dorobku 19 punktów. Do bezpiecznego 15. miejsca, które zajmuje obecnie Chrobry Głogów, brakuje jej trzech puntów.