Dramatyczny los polskiego stadionu. Kosztował nas 640 milionów. I znów to samo!

Stadion Miejski im. Henryka Reymana jest kojarzony przede wszystkim jako dom Wisły Kraków. Ale służy on nie tylko piłkarzom "Białej Gwiazdy". W zeszłym roku odbyły się tam choćby igrzyska europejskie. Niedawno zarządcy obiektu dokonali finansowego podsumowania, które opublikował portal lovekraków.pl. Z niego wynika, że stadion znów na siebie nie zarobił i trzeba było do niego dołożyć ponad dwa razy więcej niż w zeszłym roku.

Na Stadionie Miejskim przy ul. Reymonta mecze w roli gospodarza rozgrywa Wisła Kraków. Ale obiekt jest też wykorzystywany w innych celach, w lecie 2023 r. ugościł igrzyska europejskie, znajduje się tam również komercyjna przestrzeń biurowa. Problem w tym, że obiekt nie jest w stanie zarobić na swoje utrzymanie.

Zobacz wideo Pół ligi będzie walczyć o utrzymanie w ekstraklasie. A to faworyci do spadku

Oto bilans finansowy stadionu Wisły Kraków. Trzeba było sporo do niego dołożyć

Z informacji portalu lovekrakow.pl wynika, że w minionym roku koszty utrzymania stadionu wyniosły 9 mln 750 tys. 912 zł i 24 gr, co oznacza wzrost o ok. 3,3 mln zł w stosunku do poprzedniego roku. W dodatku koszty znacząco przekroczyły wpływy, które wyniosły 8 mln 818 tys. 230 zł i 67 gr. Brakujące 932 tys. zł musiał dopłacić miejski Zarząd Infrastruktury Sportowej - to już kolejny taki przypadek, w zeszłym roku trzeba było dopłacić nieco ponad 400 tys. zł.

Ponadto w 2023 r. miasto wydało 540 tys. zł na remonty obiektu, choć w związku z modernizacją stadionu na IE ok. 110 mln zł dołożyło państwo. Jednak impreza ta spowodowała pewne problemy, gdyż w związku z utrudnieniami spowodowanymi remontami trzeba było obniżyć czynsze najemcom biur.

Zdecydowane najwięcej kosztowały energia elektryczna (4,2 mln zł), ogrzewanie (3,2 mln zł) oraz ochrona (1,3 mln zł). Jeśli chodzi o największe wpływy, to Wisła za korzystanie ze stadionu i biur zapłaciła 3,4 mln zł, jednostki miejskie 1,7 mln zł, a pozostałe firmy 3,6 mln zł.

Wisła Kraków zapłaci jeszcze więcej za korzystanie ze Stadionu Miejskiego

Klub musi liczyć się z tym, że w najbliższym czasie będzie musiał wyłożyć jeszcze więcej pieniędzy. Od 1 lutego stawka za wydzierżawienie stadionu na mecz wzrosła do 202 tys. zł brutto, a za korzystanie z biur do 56 tys. brutto. To wzrost o 11,4 proc., który wynika to z ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustalonego przez GUS wskaźnika waloryzacji.

Miasto liczy, że obiekt będzie generował jak najmniejsze koszty. Pomóc ma w tym znalezienie sponsora tytularnego, oferty można składać do końca lutego. Z kolei w tym, aby stadion był bardziej energooszczędny, mają pomóc rozwiązania zastosowane podczas modernizacji obiektu przed IE. Wisła Kraków wróci na Stadion Miejski 23 lutego. Tego dnia rozegra mecz I ligi z GKS Tychy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA