Polska będzie miała kolejny zachwycający stadion! Perełka za 200 mln [WIDEO]

Od dłuższego czasu w Opolu trwa budowa nowego stadionu. Obiekt Odry będzie inny niż wszystkie w naszym kraju, a to za sprawą zastosowania innowacyjnych rozwiązań. Dzięki nim obiekt być przyjazny dla środowiska, a jednocześnie prezentować się efektownie. Aktualnie trwają głównie prace wewnątrz budowli, ale kontynuowane są również niektóre działania na zewnątrz. Przełomowa inwestycja będzie kosztowała ok. 200 milionów złotych.

Odra Opole z niecierpliwością czeka na to, aż będzie mogła przenieść się na nowym obiekt. Powstający Stadion Opolski ma być niezwykle nowoczesny, a jego pojemność wyniesie 11 600 widzów. Prace budowalne nieustannie idą do przodu.

Zobacz wideo Ireneusz Jeleń ocenia karierę Roberta Lewandowskiego

Powstaje nowoczesny stadion w Opolu. Rewolucyjne rozwiązania

Ze względu na zimę robotnicy pracują przede wszystkim wewnątrz areny. Jak poinformował portal investmap.pl, w pomieszczeniach, które za jakiś czas staną się klubowymi budynkami, stawiane są ścianki działowe, kładzione instalacje, montowana jest także wentylacja.

Jednak nawet w niezbyt sprzyjających warunkach atmosferycznych niektóre prace na zewnątrz obiektu są kontynuowane. "Cały czas montowana jest stalowa konstrukcja, na którą naciągnięta zostanie specjalna membrana, która będzie elewacją stadionu" - czytamy. Membrana ma być najbardziej wyróżniającym się elementem budowli, a jednocześnie nadawać bryle lekkości. Poza tym pozwoli na łatwą i efektowną iluminację areny.

To i tak nie będą najbardziej nowatorskie rozwiązanie. Urząd podkreśla, że ma to być pierwszy "zielony stadion" w kraju. To m.in. dlatego, że na fasadach ze wschodniej, zachodniej i południowej części stadionu znajdą się panele fotowoltaiczne. "Układ składający się z fotowoltaiki, pomp ciepła oraz agregatów z funkcją kogeneracji (równoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym), w dużej mierze uniezależni stadion od konwencjonalnych źródeł energii" - czytamy na stronie pole.pl. Co więcej, pod wschodnią trybuną znajdą się cztery zbiorniki do gromadzenia wody, w tym deszczówki, która będzie wykorzystywana do podlewania murawy.

Innowacyjny stadion Odry Opole za 200 mln zł. Być może niedługo zagra tam ekstraklasa

Tak innowacyjna inwestycja nie będzie należała do najtańszych. Wcześniej koszty szacowano na 170 mln zł, ale wiadomo, że kwota wzrośnie do ok. 200 mln zł. "Wzrost cen energii wymusił na inwestorze zmiany w dokumentacji, które pozwolą w przyszłości zmniejszyć koszty eksploatacji obiektu" - wyjaśniono na stronie miasta. Wcześniej prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski przekonywał, że stadion może zwrócić się nawet w ciągu 5-6 lat.

Pod trybunami nowego stadionu znajdą się pomieszczenia dla piłkarzy, toalety, punkty gastronomiczne, biura czy pomieszczenia techniczne. A według opolskiej "Gazety Wyborczej" nie jest wykluczone, że część pomieszczeń uda się zaadaptować tak, aby powstało muzeum Odry Opole.

 

Otwarcie nowego stadionu w Opolu jest planowane na drugą połowę przyszłego roku. Być może na inaugurację miejscowi kibice będą mogli zobaczyć mecz ekstraklasy. Odra była jedną z rewelacji jesieni w I lidze. Przez pewien czas była nawet liderem, ale zakończyła ją jako szósta. To miejsce na koniec sezonu dałoby jej możliwość gry w barażach.

#JedenDzieńDłużej - wygraj wyjątkową aukcję

Nasi siatkarze grają z nami #JedenDzieńDłużej! Z okazji wielkiego finału WOŚP zapraszamy do charytatywnego licytowania kapitalnych pamiątek i niezapomnianych przeżyć. Aleksander Śliwka zaprasza na prawdziwy siatkarski trening, a z ostatniego "złotego" sezonu reprezentacji Kamil Semeniuk ma dla Was swoją meczówkę z podpisami wszystkich kadrowiczów, a poza tym chce się z Wami spotkać przed czerwcową Ligę Narodów i wręczyć Wam bilety VIP.

To kilka z naszych wielu aukcji charytatywnych w ramach tegorocznej akcji #JedenDzieńDłużej - Gazeta.pl dla WOŚP. Wszystkie środki z licytacji trafiają na Wielką Orkiestrę. Zapraszamy do licytowania pomysłów, które przygotowali wasza Gazeta.pl i przyjaciele. [>> LISTA]

Więcej o:
Copyright © Agora SA