Czekają na ekstraklasę od 42 lat. W końcu jest światełko w tunelu

Sezon 1980/81 - wówczas po raz ostatni Odra Opole występowała w ekstraklasie. Minione lata to regularna gra w I lidze. Wydaje się, że w Opolu pojawia się jednak małe światełko w tunelu. Trwa budowa nowoczesnego stadionu, a piłkarze dobrze zaczęli sezon. Czy kibice mogą mieć nadzieję, że w najbliższych latach w województwie opolskim znów będzie ekstraklasa?

Po dwóch kolejkach I ligi niespodziewanym liderem jest Odra Opole, która najpierw na inaugurację wygrała aż 5:2 w wyjazdowym starciu ze Stalą Rzeszów, a potem na własnym boisku pokonała 3:0 Resovię. I choć to dopiero początek sezonu, to wielu ekspertów już wskazuje opolan jako czarnego konia rozgrywek. 

Zobacz wideo Sonny Kittel szczerze o reprezentacji Polski: Słyszałem, że Boniek...

Województwo opolskie czeka na ekstraklasę już ponad 40 lat. Odra Opole przerwie passę?

Odra Opole to jedyny przedstawiciel województwa opolskiego, który w przeszłości występował w najwyższej klasie rozgrywkowej. Łącznie klub spędził 22 sezony w polskiej ekstraklasie, co daje mu 26. miejsce w tabeli wszech czasów. Od ostatniego występu Odry na najwyższym szczeblu minęły już jednak 42 lata. 

Łącznie w ekstraklasie opolanie rozegrali 564 spotkania, w których 189 razy schodzili z boiska jako zwycięzcy. 159 meczów zakończyło się remisem, zaś 223 spotkania porażkami. Bilans? 523 wywalczone punkty w 22 sezonach.

Po raz ostatni zespół z Opola zagrał w ekstraklasie w sezonie 1980/81. Wówczas drużyna zakończyła sezon na ostatnim miejscu, została zdegradowana i do dziś nie zdołała wrócić na szczyt. Od 2017 roku bez przerwy występuje w I lidze. Odra najbliżej awansu do ekstraklasy była rok temu. Sezon zasadniczy zakończyła na 5. miejscu, jednak przegrała baraże.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu Gazeta.pl.

Ostatnie sezony Odry Opole:

  • 2015/16 - 1. miejsce w III lidze, awans do II ligi
  • 2016/17 - 2. miejsce w II lidze, awans do I ligi
  • 2017/18 - 11. miejsce w I lidze
  • 2018/19 - 12. miejsce w I lidze
  • 2019/20 - 13. miejsce w I lidze
  • 2020/21 - 8. miejsce w I lidze
  • 2021/22 - 5. miejsce w I lidze, porażka w barażach o ekstraklasę
  • 2022/23 - 15. miejsce w I lidze

Odra Opole czeka na stadion i ekstraklasę. Światełko w tunelu

Regularna gra w I lidze oraz dobry początek bieżących rozgrywek to z pewnością światełko w tunelu w kontekście walki o ekstraklasę w wykonaniu zespołu z województwa opolskiego. Ponadto już za nieco ponad rok Odra będzie mogła poszczycić się nowym stadionem, który będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów w całej Polsce. Po zakończeniu prac budowlanych obiekt będzie mógł pomieścić ponad 11 tysięcy widzów, a więc ponad trzy razy więcej niż aktualny stadion Odry. Zespół występuje na Stadionie Miejskim położonym w centrum miasta, którego pojemność to zaledwie 3300 osób.

Nieoficjalnie mówi się, że kwota inwestycji to około 208 milionów złotych. - Robimy wielki krok, abyśmy mogli wrócić do czasów, gdy nasz klub występował w Ekstraklasie. A nie ma dobrego klubu bez dobrego zaplecza - mówił jakiś czas temu prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Miasto również bardzo mocno angażuje się w budowę obiektu i wspiera klub, który ma aspirację, aby wrócić do ekstraklasy.

Odra Opole w najbliższej kolejce I ligi zmierzy się z GKS-em Tychy. Początek meczu w niedzielę 6 sierpnia o 18:00.

Więcej o: