Jest akt oskarżenia ws. Wisły Kraków. Siedem osób zajmujących wysokie stanowiska

Siedem osób zajmujących wysokie stanowiska w spółce Wisła Kraków S.A. zostało uwzględnionych w akcie oskarżenia skierowanym przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu. Oskarżeni mieli narazić klubu na "szkodę majątkową w wielkich rozmiarach w kwocie przewyższającej 9 milionów złotych".

Prokuratura Regionalna w Poznaniu zakończyła śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych w Wiśle Kraków S.A., kiedy prezesem klubu była Marzena S.-Cz. uwzględniona w akcie oskarżenia. Z oficjalnego komunikatu dowiadujemy się również, że kolejnymi oskarżonymi są Damian D., Manuel J.B., Daniel G., Tadeusz Cz., Robert Sz. oraz Anna M. – Z., firmująca swoim nazwiskiem działalność podmiotu, który miał realizować fikcyjne usługi na rzecz spółki. 

Zobacz wideo Żyła zmienił buty i przestał daleko skakać. "Popłynąłem"

Akt oskarżenia już w sądzie. Były zarząd Wisły Kraków naraził klub na ogromne straty finansowe

Prokuratura Regionalna w Poznaniu poinformowała, że 30 grudnia 2022 roku śledczy skierowali do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom, którym zarzucono między innymi "działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę Wisła Kraków S.A oraz jej wierzycieli". 

"W toku przeprowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu postępowania ustalono, że sprawcy, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz pełniąc we władzach spółki Wisła Kraków S.A. funkcje zarządcze i będąc uprawnionymi do zajmowania się jej sprawami majątkowymi, nadużyli swoich uprawnień oraz nie dopełnili obowiązków, wyrządzając w majątku Wisły Kraków S.A. szkodę majątkową w wielkich rozmiarach w kwocie przewyższającej 9 milionów złotych, a nadto narazili spółkę na powstanie takiej szkody w kwocie ponad 860 tysięcy złotych" - czytamy w komunikacie prokuratury. Oskarżeni zaniechali także wniesienia wniosku o upadłość spółki, kiedy ta była niewypłacalna. 

Ponadto wobec oskarżonych prowadzone są inne postępowania, ponieważ defraudowane z Wisły pieniądze mieli przeznaczać na inną działalność przestępczą objętą odrębnym postępowaniem. Według ustaleń część pieniędzy przeznaczony "na zakup środków odurzających i substancji psychotropowych". 

Była prezes Wisły Kraków S.A. - Marzena S.-Cz. podczas sprawowania rządów w klubie, w latach 2017-2019, miała dopuścić się wielu przestęp gospodarczych, których konsekwencją było szkód mieniu klubu w wysokości 7,3 mln złotych. Ponadto w aktach śledczych pojawił się zapis o szkodzie majątkowej w wysokości 2,6 mln złotych - informuje RMF FM

Podczas śledztwa wobec oskarżonych zastosowano środki zapobiegawcze, w tym cztery dozory policyjne oraz zakazy opuszczania kraju. Wobec trzech osób zastosowano dozór Policji, który później zmieniono na środki o charakterze wolnościowym. "Łączna kwota poręczeń majątkowych w dniu skierowania aktu oskarżenia wyniosła ponad 600 tysięcy złotych, a nadto u sprawców zabezpieczono mienie o wartości ponad 1 miliona złotych" - informowała prokurator Anna Marszałek. 

Za zarzucane czyny sprawcom grozi nawet do 15 lat pozbawienia wolności. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.