Kibice Ruchu Chorzów wywiesili skandaliczny transparent, a prezes klubu jeszcze ich broni

Podczas sobotniego meczu Skra Częstochowa - Ruch Chorzów kibice gości wywiesili na trybunach baner "Niebieska krew, biała rasa, kibicowska ekstraklasa". - Dla mnie nie jest to treść jednoznacznie rasistowska - twierdzi prezes chorzowskiego klubu Seweryn Siemianowski.

Ruch Chorzów zremisował ze Skrą Częstochowa 1:1 i zakończył jesienne zmagania na trzecim miejscu w tabeli I Ligi. Piłkarze z Chorzowa punkt wyszarpali w 96. minucie meczu, ale dużo więcej mówi się o zachowaniu kibiców. Skandaliczny baner postanowił skomentować prezes Ruchu, który nie zauważa problemu.

Zobacz wideo Jak bardzo zaskoczył Michniewicz? "Wprowadził nas wszystkich nieco w maliny"

Prezes Ruchu Chorzów nie widzi problemu w rasistowskim banerze. "Nie mamy wpływu"

"Niebieska krew, biała rasa, kibicowska ekstraklasa" - brzmiało hasło na transparencie kibiców Ruchu Chorzów podczas meczu ze Skrą Częstochowa. Rasistowska część hasła była szeroko komentowana przez ludzi związanych z polskim futbolem. - Na stadionach w Polsce rasizm jest obecny od lat. Nie jest oczywiście tak jak 20 lat temu, gdy było to zjawisko powszechne, ale nie jest też, tak, że tego zjawiska nie ma. Występuje w miarę regularnie - pisał dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet Marek Wawrzykowski.

O głos w sprawie baneru Przegląd Sportowy Onet zapytał również prezesa Ruchu Chorzów Seweryna Siemianowskiego. - Klub zajmuje się przede wszystkim stroną sportową i organizacyjną. Nie mamy wpływu na treść każdego transparentu, który zaprezentują kibice - zaczął włodarz, oddalając sprawę od klubu.

Siemianowski postanowił jednak powiedzieć, co uważa o treści transparentu: - Uważam, że każdy może zinterpretować to na swój sposób. Dla mnie nie jest to treść jednoznacznie rasistowska - stwierdził.

W ostatnich tygodniach rasistowskie hasła coraz częściej słyszane są na polskich stadionach. Poza transparentem na meczu Skry z Ruchem, kibice nie popisali się również w meczu Pucharu Polski pomiędzy Sandecją Nowy Sącz a Śląskiem Wrocław. Rasistowskie hasła z trybun zmusiły piłkarzy Sandecji do opuszczenia boiska i oddania rywalom zwycięstwa walkowerem. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.