PZPN nie przyznał licencji na grę w ekstraklasie jednemu klubowi

Jeśli ŁKS Łódź awansowałby do ekstraklasy, to i tak może w niej nie zagrać. Tak wynika z komunikatu Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN.

Niedawno ŁKS Łódź świętował otwarcie nowego stadionu, na który kibice czekali aż dziewięć lat. Na nowo powstałym obiekcie odbyły się derby Łodzi, które Widzew wygrał po golu Bartłomieja Pawłowskiego. Nie tylko piłkarze gospodarzy zaprezentowali się w kiepski sposób. Kibice ŁKS-u w trakcie meczu użyli materiałów pirotechnicznych i ostrzelali fajerwerkami fanów Widzewa. Ten incydent nie uszedł uwadze Komisji Dyscyplinarnej PZPN. Ale to nie koniec złych wiadomości dla fanów łódzkiego klubu.

Zobacz wideo ŁKS wraca na salony. "Nie czujemy strachu przed ekstraklasą" [REPORTAŻ]

Kielce 9.04.2022. Mecz Fortuna 1. Ligi Korona Kielce - Zagłębie SosnowiecAfera w Zagłębiu Sosnowiec. A wiceprezes podniósł głowę i idzie w zaparte

Na ten moment - czyli na cztery kolejki przed końcem sezonu - ŁKS zajmuje dopiero ósme miejsce w lidze i traci punktu do Chrobrego Głogów, który jest szósty. A tylko zespoły z miejsc 3-6 powalczą w barażach o ekstraklasę. Okazuje się jednak, że nawet jeśli ŁKS Łódź awansowałby do ekstraklasy, to i tak w niej nie zagra.

Tak wynika z komunikatu Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN. Ale co tu się dziwić, skoro ŁKS opublikował sprawozdanie finansowe i wynika z niego, że klub ma gigantyczne długi. Biorąc pod uwagę okres od lipca 2020 r. do czerwca 2021 r. w pozycji "strata podatkowa" widnieje kwota: 7 209 797,17 zł. Ale wróćmy do Komisji ds. Licencji Klubowych. Czemu ŁKS nie otrzyma licencji?

Komisja postanowiła nie przyznać Klubowi ŁKS Łódź. licencji upoważniającej Klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2022/2023 w związku z niespełnieniem kryteriów F.01, F.02, F.03, F.04 oraz F.05.

Zagłębie Sosnowiec odpowiada na krytykę. Zagłębie Sosnowiec odpowiada na krytykę. "Piłkarz wyraził zgodę na występ"

Jakich naruszeń przepisów dopuścił się ŁKS? Chodzi m.in. o naruszenie w postaci nie przedłożenia opinii i raportu biegłego rewidenta z badania sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy. A także o nieuregulowania zobowiązań wynikających z działalności transferowych oraz nie przedłożenia Komisji Licencyjnej odpowiedniego raportu.

Oprócz tego, ŁKS nie przedstawił zaświadczenia o braku zaległości wobec Komisji Ligi. I co ważne: łódzki klub nie udokumentował w należyty sposób prognozy finansowej, uwzględniającej realne przychody i koszty uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy.

A kto dostanie licencje?

GKS Tychy, Korona Kielce, Miedź Legnica, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Arka Gdynia, Widzew Łódź, Odra Opole, Sandecja Nowy Sącz oraz Chrobry Głogów otrzymały licencję upoważniającą do uczestnictwa w rozgrywkach ekstraklasy w nowym sezonie.

Liderem I ligi jest Miedź Legnica, która wyprzedza Widzew i Arkę. Korona jest czwarta, Odra piąta, a Chrobry jest szósty, tuż przed Sandecją.

Do Ekstraklasy awansują trzy zespoły - dwa czołowe miejsca w końcowej tabeli premiowane będą awansem bezpośrednim, a ostatniego awansującego wyłonią baraże między drużynami z miejsc 3-6. Natomiast do II ligi spadną trzy najgorsze zespoły.

Cały komunikat znajdziecie poniżej:

Po analizie wniosków wraz z załącznikami Komisja podjęła następujące decyzje w stosunku do poszczególnych Klubów:

  • Komisja postanowiła przyznać klubom: GKS Tychy, Korona Kielce, Miedź Legnica oraz Podbeskidzie Bielsko-Biała licencję upoważniającą klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2022/2023 z nadzorem finansowym.
  • Komisja postanowiła przyznać Klubom Arka Gdynia oraz Widzew Łódź licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2022/2023 z nadzorem finansowym i infrastrukturalnym.
  • Komisja postanowiła przyznać Klubom Odra Opole oraz Sandecja Nowy Sącz licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2022/2023 z nadzorem finansowym oraz infrastrukturalnym na stadionach zastępczych. Odra Opole na stadionie zastępczym w Lubinie, Sandecja Nowy Sącz na stadionie zastępczym w Sosnowcu.
  • Komisja postanowiła przyznać Klubowi Chrobry Głogów licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2022/2023 z nadzorem finansowym nałożyć na Klub środek kontroli w postaci obowiązku zapłaty kwoty 5.000 zł w związku z naruszeniem kryterium F.03 oraz F.04 Podręcznika Licencyjnego dla Klubów Ekstraklasy na sezon 2022/2023.
  • Komisja postanowiła nie przyznać Klubowi ŁKS Łódź licencji upoważniającej Klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w sezonie 2022/2023 w związku z niespełnieniem kryteriów F.01, F.02, F.03, F.04 oraz F.05.

Od powyższych decyzji przysługuje Klubom odwołanie do Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych PZPN za pośrednictwem Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN w terminie 5 dni od doręczenia decyzji.

Więcej o: