Znamy dwóch beniaminków ekstraklasy! Powroty po 36 i trzech latach!

W niedzielę poznaliśmy dwa zespoły, które awansowały bezpośrednio do ekstraklasy, a także cztery, które będą walczyć o ostatnie miejsce dające awans. Z kolei GKS Bełchatów ostatecznie spadł do II ligi.

W niedzielę rozegrana została ostatnia, 34. kolejka piłkarskiej I ligi. Już przed nią niemal pewny awansu był Radomiak Radom, który mierzył się z Koroną Kielce, pewną pozostania w I lidze na kolejny sezon. Zagrozić mu mogły tylko Bruk-Bet Termalica Nieciecza i GKS Tychy, które walczyły kolejno ze Stomilem Olsztyn i ŁKS Łódź.

Zobacz wideo Kolejny solenizant wśród piłkarzy reprezentacji Polski. Mateusz Klich skończył 31 lat.

W niedzielę Radomiak zapewnił sobie ten awans, bez oglądania się na innych. Radomski zespół wygrał 2:0 z Koroną, zapewniając sobie 1. miejsce na koniec sezonu. Zdecydowanie więcej emocji było w pozostałych dwóch spotkaniach. Zespół z Niecieczy do końca nie potrafił zdobyć bramki, dając tym samym szansę na bezpośredni awans drużynie z Tych. Piłkarze GKS-u Tychy długo prowadzili, ale w doliczonym czasie gry stracili bramkę na 1:1, tracąc swoją szansę w przypadku porażki zespołu z Niecieczy. Termalica utrzymała do końca bezbramkowy remis i jest już pewna awansu do ekstraklasy.

GKS Tychy tym samym musi walczyć o miejsce w ekstraklasie poprzez baraże. Już wcześniej było wiadome, że w barażach zagrają także Arka Gdynia, ŁKS Łódź i Górnik Łęczna. Mecze półfinałowe odbędą się 16 czerwca, a finał baraży 20 czerwca. Z I ligi spadł natomiast ostatecznie GKS Bełchatów.

Awans Radomiaka oznacza powrót tego zespołu do elity po 36 latach. Ostatni raz w najwyższej klasie rozgrywkowej Radomiak znalazł się w sezonie 1984/1985. Wtedy zespół zajął przedostatnie miejsce i spadł z ligi. To był pierwszy i jak dotąd jedyny sezon Radomiaka w ekstraklasie.

Z kolei Termalica wraca do ekstraklasy po trzech latach przerwy. Zespół z Niecieczy po awansie w 2015 roku przez trzy sezony był obecny w najwyższej klasie rozgrywkowej, ale spadł z niej po nieudanych rozgrywkach w sezonie 2017/2018.

Pary półfinałowe w barażu o ekstraklasę:

 • GKS Tychy - Górnik Łęczna
 • Arka Gdynia - ŁKS Łódź

Wyniki 34. kolejki I ligi:

 • Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Stomil Olsztyn 0:0
 • Chrobry Głogów - Arka Gdynia 0:3
 • GKS Jastrzębie - Resovia Rzeszów 2:1
 • GKS Tychy - ŁKS Łódź 1:1
 • Górnik Łęczna - Sandecja Nowy Sącz 3:0
 • Miedź Legnica - Zagłębie Sosnowiec 1:1
 • Puszcza Niepołomice - GKS Bełchatów 2:0
 • Radomiak Radom - Korona Kielce 2:0
 • Widzew Łódź - Odra Opole 2:1

Tabela I ligi:

 1. Radomiak Radom 68 pkt.
 2. Termalica Bruk-Bet Nieciecza 65 pkt.
 3. GKS Tychy 63 pkt.
 4. Arka Gdynia 60 pkt.
 5. ŁKS Łódź 58 pkt.
 6. Górnik Łęczna 56 pkt.
 7. Miedź Legnica 51 pkt.
 8. Odra Opole 49 pkt.
 9. Widzew Łódź 46 pkt.
 10. Sandecja Nowy Sącz 45 pkt.
 11. Chrobry Głogów 44 pkt.
 12. Korona Kielce 41 pkt.
 13. Puszcza Niepołomice 37 pkt.
 14. GKS Jastrzębie 35 pkt.
 15. Stomil Olsztyn 35 pkt.
 16. Resovia Rzeszów 32 pkt.
 17. Zagłębie Sosnowiec 30 pkt.
 18. GKS Bełchatów 23 pkt.
Więcej o: