Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

11 goli z karnych Warty, 103 dryblingi Kozaka. Specjalny raport z I ligi

Firma InStat, z którą współpracują kluby Fortuna 1 Ligi, przygotowała raport za sezon 2019/2020. W raporcie nieuwzględnione są mecze barażowe.

Najwięcej goli ze stałych fragmentów gry w niedawno zakończonym sezonie strzeliła Warta Poznań. Wysoko uplasowały się także drużyny Radomiaka Radom i Podbeskidzia Bielsko-Biała. Stałe fragmenty, jak widać, pomogły klubom, które walczyły o bezpośredni awans. Podbeskidzie w czerwcu kilka razy wynik meczu ratowało właśnie po rzucie rożnym, a z kolei Warta Poznań z rzutów karnych zdobyła aż 11 goli. 

Zobacz wideo Podbeskidzie szuka poważnych wzmocnień. "Chcemy piłkarza jak Matsui"

Strzelone gole ze stałych fragmentów gry:

 1. Warta Poznań - 26
 2. Radomiak Radom - 23
 3. GKS Tychy - 22
 4. Podbeskidzie Bielsko-Biała - 21
 5. Sandecja Nowy Sącz - 20
 6. Puszcza Niepołomice - 20

Największe problemy przy stałych fragmentach gry miały drużyny, które spadły z Fortuna 1 Ligi. Olimpia Grudziądz, Chojniczanka Chojnice i Wigry Suwałki łącznie straciły w ten sposób aż 79 goli! Najlepiej bronili się gracze Stali Mielec i Warty, którzy stracili kolejno 8 i 9 bramek. 

Stracone gole ze stałych fragmentów gry:

 1. Wigry Suwałki - 27
 2. Chojniczanka Chojnice - 26
 3. Olimpia Grudziądz - 26
 4. Zagłębie Sosnowiec - 21
 5. GKS Bełchatów - 20
 6. Sandecja Nowy Sącz - 19

Podbeskidzie Bielsko-Biała, Radomiak Radom i Stal Mielec to drużyny, które w poprzednim sezonie grały najbardziej ofensywnie. Wskazuje na to statystyka oddawania strzałów. "Górale" średnio na mecz oddawali aż 16 uderzeń, z czego średnio 6 było celnych. Mniej sytuacji do uderzeń stwarzali sobie gracze Odry, którzy średnio strzelali 10 razy w czasie jednego meczu. 

Średnia liczba strzałów na mecz: 

 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - 16
 • Radomiak Radom - 15
 • Stal Mielec - 14
 • Miedź Legnica - 14
 • Bruk-Bet Termalica - 13
 • Stomil Olsztyn - 13

Średnio w czasie meczu najwięcej podań wymieniali gracze Bruk-Bet Termaliki. Na drugim miejscu znalazła się Olimpia Grudziądz, która ostatecznie spadła z ligi, mimo że często utrzymywała się przy piłce. Sprawdzało się to na początku sezonu, ale kompletnie zawiodło w czerwcu i lipcu. Co ciekawe, średnio najmniej podań z całej ligi wymieniał Stomil Olsztyn.

Średnia liczba celnych podań na mecz: 

 1. Bruk-Bet Termalica - 421
 2. Olimpia Grudziądz - 400
 3. Miedź Legnica - 394
 4. Podbeskidzie Bielsko-Biała - 387
 5. GKS Jastrzębie - 386
 6. Warta Poznań - 384

Prawdziwymi motorami napędowymi swoich drużyn byli Bartosz Nowak, czy Łukasz Grzeszczyk. Ci ofensywni zawodnicy udowadniali już nie raz, że byli liderami zarówno Stali Mielec, jak i GKS Tychy. Podobnie było w przypadku Szymona Pawłowskiego, czy Robert Janicki. 

Liczba celnych kluczowych podań w całym sezonie: 

 • Bartosz Nowak - 67
 • Szymon Pawłowski - 57
 • Łukasz Grzeszczyk - 57
 • Grzegorz Tomasiewicz - 55
 • Robert Janicki - 46
 • Łukasz Sierpina - 39

W drybling nie miał problemu wdawać się Miłosz Kozak z Chrobrego Głogów, który średnio wykonywał 8 takich prób na mecz. Mniej prób, ale skuteczniej zrobił Sebastian Steblecki.

Liczba skutecznych dryblingów w całym sezonie: 

 1. Sebastian Steblecki - 135
 2. Miłosz Kozak - 103
 3. Szymon Pawłowski - 102
 4. Dominik Kun - 97
 5. Szymon Sobczak 96
 6. Andrea Prokić 89

Jedenastka sezonu* według wskaźnika index InStat (jest to liczba, która określa efektywność zawodników na podstawie wszystkich zebranych danych):

Łukasz Załuska - Artur Pikk, Nemanja Mijuskovic, Bozo Musa, Paweł Zieliński, Piotr Wlazło, Sebastian Steblecki, Miłosz Kozak, Bartosz Nowak, Fabian Piasecki, Szymon Pawłowski. 

*pod uwagę zostali wzięci zawodnicy, którzy spędzili na boisku minimum 1500 minut, czyli co najmniej połowę możliwego czasu gry. Zawodnicy są przypisani do pozycji, na których występowali najczęściej.

Przeczytaj też: