To już pewne. Zagłębie Sosnowiec będzie miało nowy stadion! Umowa podpisana

Trzy lata. Tyle ma potrwać budowa nowego stadionu Zagłębia Sosnowca. W poniedziałek podpisano umowę z wykonawcą obiektu. Nowy stadion ma pomieścić 11 600 kibiców, ale projekt zakłada możliwość rozbudowy do 14 546 miejsc.

Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego ma 36 miesięcy na budowę nowoczesnego stadionu w ramach Zagłębiowskiego Parku Sportowego w Sosnowcu. Firma liczy, że uda jej się także wygrać przetargi na budowę lodowiska i hali sportowej. – Mamy duże doświadczenie w realizacji podobnych inwestycji. Naszą wizytówką jest na pewno stadion miejski w Bielsku-Białej. Teraz odbywają się na nim mistrzostwa świata do lat 20. To ładny obiekt, ale mam nadzieję, że ten w Sosnowcu będzie jeszcze nowocześniejszy - mówi Ewelina Walkowicz, prezes BPBP.

Zobacz wideo

Koszt inwestycji to 148 milionów złotych brutto. Dzięki temu, że będzie ją realizować powołana przez miasto spółka Zagłębiowski Park Sportowy, z czasem uda się odzyskać podatek VAT. Wtedy realny koszt spadnie do około 120 milionów. Pojemność trybun nowego stadionu to 11 600 miejsc. Projekt zakłada jednak możliwość rozbudowy do 14 546 miejsc.

Stadion, ale nie tylko

Nowy stadion będzie jedynie częścią Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Poza nim powstać mają także lodowisko (miasto przeznaczy na nie maksymalnie 35,3 mln zł) i hala sportowa (34,2 mln). Problemem jest jednak brak chętnych. A właściwie brak chętnych, na których stać miasto. Podczas pierwszego przetargu miasto otrzymało dwie oferty od firmy ALSTAL i Mirbud, ale opiewały one kolejno na 85,5 mln (lodowisko) i 64,9 mln (hala). Otwarcie nowych ofert na budowę lodowiska i hali miało nastąpić w poniedziałek, ale się opóźni. Nastąpi 5 czerwca.

Nowy stadion dla Zagłębia będzie wielkim wydarzeniem. Klub, który kilkanaście dni temu spadł z ekstraklasy, gra na obiekcie otwartym w 1956 roku - mogącym pomieścić zaledwie 7,5 tys. fanów.

Więcej o: