Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

PZPN wszczął postępowanie w sprawie Sandecji. Władze klubu miały zakazać piłkarzom awansu do ekstraklasy

Piłkarze Sandecji Nowy Sącz mieli dostać polecenie od władz klubu, by nie walczyli o awans do ekstraklasy. Po doniesieniach medialnych na ten temat sprawą postanowił się zająć Polski Związek Piłki Nożnej. Postępowanie wyjaśniające wszczęła Komisja Dyscyplinarna.
Zobacz wideo

Po 30 z 34 kolejek I ligi Sandecja zajmuje czwarte miejsce w tabeli i ma już tylko iluzoryczne szanse na awans do ekstraklasy. Pewny promocji jest prowadzący w rozgrywkach Raków Częstochowa, który ma 68 punktów, drugi jest ŁKS Łódź mający 59 punktów, a Sandecja traci do łodzian 11 "oczek".

Plotki mówiące, że szefowie klubu zabronili piłkarzom walki o awans odnoszą się nie do najbliższych meczów, ale do tych, które rozegrano niedawno. Po 28 kolejkach Sandecja była trzecia, do ŁKS-u traciła siedem punktów. I wtedy przegrała dwa kolejne spotkania - najpierw 0:2 w Łodzi z ŁKS-em, następnie u siebie 1:3 z GKS-em Tychy, który plasuje się w środku stawki, nie grając ani o awans, ani o uniknięcie spadku.

Dziennikarz Polsatu Marcin Feddek już w trakcie transmisji meczu Stal Mielec - Sandecja Nowy Sącz w 25. kolejce I ligi poinformował, że według jego wiedzy rada nadzorcza Sandecji zabroniła piłkarzom swojego klubu walki o awans do ekstraklasy. Serwis Weszlo.com pisał, że władze klubu spotkały się wcześniej z zawodnikami i przekazały im, że celem było utrzymanie w I lidze i o więcej drużyna ma nie walczyć.

Awans do ekstraklasy zmusiłby szefów Sandecji do wypłacenia piłkarzom i trenerom premii, najpewniej też do dania im podwyżek. Problemem byłoby również spełnienie infrastrukturalnych wymogów ekstraklasy.

Wobec coraz większej liczby publikacji na ten temat sprawą postanowił się zająć Polski Związek Piłki Nożnej.

"W związku z medialnymi informacjami dotyczącymi próby wpłynięcia na postawę sportową zawodników klubu polskiej pierwszej ligi Sandecja Nowy Sącz, wskazuje się, iż wpływanie na integralność rozgrywek piłkarskich nie tylko narusza zasady fair play oraz etykę w sporcie, ale również stanowi przewinienie dyscyplinarne.

W szczególności jako bardzo szkodliwe należy uznać nakłanianie do manipulowania wynikami meczów piłkarskich ze strony władz klubowych, zwłaszcza członków rady nadzorczej, tj. organu, który w spółce akcyjnej będącej klubem piłkarskim w ramach prowadzonego nadzoru nad działalnością spółki, powinien również dbać o uczciwość klubu piłkarskiego we współzawodnictwie sportowym.

Wszelkie nadużycia w tym zakresie spotkają się, w przypadku ich potwierdzenia, z reakcją władz piłkarskich. W przedmiotowej sprawie Komisja Dyscyplinarna PZPN wszczęła postępowanie wyjaśniające" - czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez PZPN.

Więcej o:
Komentarze (10)
PZPN wszczął postępowanie w sprawie Sandecji. Władze klubu miały zakazać piłkarzom awansu do ekstraklasy
Zaloguj się
 • cep_0

  Oceniono 2 razy 2

  Panowie z PZPN :
  1. skoro klubu nie stać na spełnienie warunków gry w tzw "EKSTRAKLASIE" to niech dalej gra tam gdzie może czyli w tzw 1 LIDZE. Koniec kropka.
  Stać np. ŁKS ten z Łodzi to niech gra.
  Czy to jest manipulacja????????????????????????????????.

  Nie wiem.
  Ale większym i to PRAWDZIWYM SKANDALEM byłoby wygranie tzw, AWANSU i rezygnacja z niego np. poprzez sprzedaż prawa do gry w nibyNAJWYŻSZEJ klasie rozgrywkowej następnemu niespełnionemu MILIONEROWI i powstaniu klubu ..................... no nie będę wymieniał ich nazw ale np tego z Pniew, lub służącego do PRANIA BARDZO BRUDNYCH PIENIĘDZY np. z NIELEGALNEGO HAZARDU, DOPALACZY czy tp.

 • jaron22

  Oceniono 4 razy 2

  Automatyczna degradacja do czwartej ligi i obligatoryjne rozwiązanie kontraktów zawodników z tym klubem by mogli szukać normalnego pracodawcy, który ma na celu najwyższe cele. Szkoda zawodników. myślę że każdy z nich powinien w tym momencie zacząć szukać innego klubu. Jaki jest sens marnować te kilka lat profesjonalnej kariery na klub, który zakazuje piłkarzom wygrywać.

 • plkibic

  Oceniono 1 raz 1

  Postępowanie, i oto jaka wolność mamy w kraju, nie chcesz czegoś robić ale pan władza ci powie że musisz. Komuna nigdy z Polski nie odeszła.

 • ttwo

  Oceniono 1 raz 1

  PZPN i zasady fair play oraz etykę w sporcie, to zestawienie jakoś mi do siebie nie pasuje.

 • profes79

  Oceniono 1 raz 1

  I tak ŁKS tupta do ekstraklasy. Tu zielony stolik (Drwęca i rezygnacja z awansu); tu zielony stoli (Sandecja i zakaz awansu) i tak do ekstraklasy klubik z jedną trybuną dojedzie. A tam skońćzą się żarty i układziki :)

 • mistrzglobusa

  Oceniono 1 raz 1

  W stylu filmów Barei. Sandecja Nowy Sącz nie chce awansować do ekstraklasy. Jest reakcja PZPN, ma awansować!?

 • lizzy35

  Oceniono 1 raz 1

  Skoro nie mają kasy ani stadionu to i tak nie dostliby zgody na grę w tzw. ekstraklasie z przyczyn formalnych. Działacze moga się bronic twierdząc ,że powiedzieli tylko ,że premii za awans nie będzie bo nie ma pieniędzy a pilkarze dospiewali sobie resztę co raczej nie było trudne. Przepłacani piłkarze oraz trenerzy i w końcu prezesom rachunek ekonomiczny się nie domyka a główni sponsorzy piłki kopanej w naszym kraju to poszczegółne urzędy miasta dla tego to wszystko stoi na głowie a na trybunach od kilkudziesięciu lat rządzą bandy kiboli. I oto mamy pełny i zarazem smutny obraz tej dyscypliny w Polsce

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX