Z Fortuna I Liga na mundial U-20

W tym roku bardzo ważną datą w piłkarskim kalendarzu są mistrzostwa świata do lat 20, które rozpoczną się pod koniec maja w Polsce. Siłą kadry Jacka Magiery są gracze z Fortuna 1 Ligi. Przyjrzeliśmy się ich występom z jesieni.
Zobacz wideo

GKS Katowice, Odra Opole, ŁKS Łódź i Wigry Suwałki mają po dwóch przedstawicieli w kadrze U-20. Ponadto powołania otrzymywali gracze Podbeskidzia Bielsko-Biała, Bruk-Bet Termaliki, Puszczy Niepołomice, Stomilu Olsztyn i Sandecji Nowy Sącz.

Miłosz Mleczko - bramkarz* (Puszcza Niepołomice)

Jesienią był podstawowym zawodnikiem ekipy z Małopolski. Zagrał we wszystkich meczach Pusz-czy Niepołomice zarówno w lidze, jak i Pucharze Polski. W spotkaniach ligowych zanotował 6 czy-stych kont. Ponadto obronił 1 rzut karny. Według raportu InStat, Mleczko obronił 35 strzałów, co daje mu 66% skuteczności.

Adrian Łyszczarz - defensywny pomocnik (GKS Katowice)

W lidze w barwach GKS-u Katowice zagrał jesienią 12 spotkań, z czego 9 w podstawowym składzie. Łyszczarz wystąpił też w obu meczach pucharowych od 1 do 90 minuty. Jego występ z Pogonią został doceniony i pomocnik katowiczan znalazł się w najlepszej jedenastce pierwszej rundy Pucharu Pol-ski. W lidze zanotował 1 trafienie. Miało to miejsce w 13. kolejce w Olsztynie. Co więcej był to gol, który przesądził wtedy o wygranej GieKSy. Łyszczarz zdobył też bramkę w spotkaniu reprezentacji przeciwko rówieśnikom z Czech.

Tymoteusz Puchacz - lewy obrońca (GKS Katowice)

Zanim przeniósł się do Katowic, zdążył zagrać 2 mecze w ekstraklasie w barwach Zagłębia Sosno-wiec. W GieKSie zanotował 13 występów w lidze i 2 pucharowe. Rundę zakończył z 1 zdobytą bramką w 9. kolejce. Ponadto zanotował według raportu InStat 77% celnych podań i 66% odbiorów. W reprezentacji prowadzonej przez Jacka Magierę pełnił rolę kapitana. W meczu z Czechami był autorem jednej z bramek.

Piotr Pyrdoł - lewy pomocnik (ŁKS Łódź)

Jesienią zagrał w 16 ligowych meczach beniaminka, kolekcjonując 996 minut, co dało 1992 w Pro Junior System. Jacek Magiera powołał Pyrdoła na ostanie 2 mecze kadry z Portugalią i Ukrainą. Zawodnik ŁKS-u zdołał zadebiutować w meczu przeciwko Portugalii.

Jan Sobociński - środkowy obrońca (ŁKS Łódź)

Jesienią opuścił tylko 2 spotkania beniaminka. Bardzo ważny gracz w talii Kazimierza Mo-skala. Mierzący 186 cm obrońca, dwukrotnie wpisał się na listę strzelców. Co ciekawe Sobociński zanotował też 3 samobójcze trafienia. – Pewnych rzeczy w tym wieku się nie przeskoczy. Bramki samobójcze, czy niefortunne interwencje są spowodowane tym, że Jan podejmuje decyzje zero-je-dynkowe. Brakuje mu jeszcze wyrachowania. Bardzo często chce przeszkodzić przeciwnikowi, ale czasami lepiej podjąć inne decyzje. Takie rzeczy przychodzą jednak z wiekiem. Trzeba też podkre-ślić, że w wielu spotkaniach gra bardzo dobrze. Nic więc dziwnego, że wybór trenera jest taki a nie inny – skomentował Tomasz Łapiński.

Serafin Szota - środkowy obrońca (Odra Opole)

U Mariusza Rumaka wystąpił w 10 spotkaniach ligowych, z czego w 9 wychodził w pierwszym skła-dzie. Jesienią zanotował ponad 50% wygranych pojedynków w obronie. Podobny wynik Szota zano-tował w walce o górne piłki.

Jakub Moder - ofensywny pomocnik (Odra Opole)

20 spotkań i 3 trafienia i 3 asysty – to jesienny dorobek ofensywnego pomocnika Odry. Moder strzelał na bramkę rywali aż 39 razy, z czego 17 razy zmuszał bramkarza do interwencji. W spotkaniu spa-ringowym reprezentacji Polski z Czechami, Moder zdobył 1 gola.

Kacper Kostorz - napastik (Podbeskidzie Bielsko-Biała)

Kostorz jest pewnym punktem w jedenastce Podbeskidzia. Jesienią na boiskach 1 ligi zagrał w 20 meczach. Zdobył 2 bramki i zanotował 3 asysty. Dobra gra zaowocowała transferem do Legii War-szawa. Jednak w myśl umowy, 19-latek wiosnę spędzi w ekipie Krzysztofa Brede. – Kacper zupełnie inaczej gra w meczach z rówieśnikami niż w seniorach. Z rówieśnikami na więcej sobie pozwala i ta pewność siebie powinna przejść na grę seniorską. To zawodnik dobry technicznie, który lubi być z piłką przy nodze, dryblować i to jest w cenie. Na pewno nie pokazał pełni swoich możliwości, ma

ogromne rezerwy, myślę że jeszcze o 30 – 40% może grać lepiej i mam nadzieję, że on zdaje sobie z tego sprawę i będzie nad tym pracował – zdradził Jacek Magiera, trener kadry U20.

Michał Góral - napastnik (Stomil Olsztyn)

Napastnik „Dumy Warmii” trafiał do siatki rywali 3 razy i asystował przy 2 golach olsztynian. Do-robek mógł być lepszy, ale Góral zmarnował „jedenastkę” w meczu z GKS Jastrzębie. Był jednym z najczęściej faulowanych snajperów w 1 lidze.

Michał Skóraś - lewy pomocnik (Termalica Bruk-Bet Nieciecza)

Dla Skórasia to debiutancki sezon w 1 lidze. Jak dotąd 18-latek zanotował 16 wytępów w barwach „Słoni”, z czego 13 w pierwszym składzie. Jego dorobek to 1 gol i 1 asysta. Zdecydowany lider jeśli chodzi o klasyfikację Pro Junior System w Bruk-Bet Termalice. Pomocnik uzbierał dla swojego ze-społu 1105 punktów.

Damian Pawłowski - prawy obrońca (Wigry Suwałki)

Podstawowy zawodnik Wigier Suwałki. Defensywny pomocnik zagrał w 19 meczach swojego ze-społu. Według raportu InStat, Pawłowski zanotował blisko 50% wygranych pojedynków w obronie oraz ataku. W klasyfikacji Pro Junior System zdobył dla Wigier 1630 punktów.

Paweł Olszewski - prawy obrońca (Wigry Suwałki)

To drugi sezon prawego obrońcy w Suwałkach. Podobnie jak Pawłowski, Olszewski był jesienią podstawowym graczem Wigier. W 18 meczach zanotował asystę. Według raportu InStat zanotował blisko 60% udanych dryblingów.

Radosław Kanach - defensywny pomocnik (Sandecja Nowy Sącz)

Jesienią w Sandecji pełnił rolę rezerwowego. Trener Tomasz Kafarski dał zagrać Kanachowi w 8 spotkaniach, w których wchodził z ławki. W sumie uzbierał w klubie z Nowego Sączą 181 minut.

Kadra w 2018 roku zagrała 8 spotkań towarzyskich. Bilans tych meczów to 2 zwycięstwa, 0 remisów, 6 porażek, a stosunek bramek wynosi 6-15. Mecz otwarcia i finał odbędzie się w Łodzi. Pozostałe

spotkania odbędą się także w Bielsko-Białej, Bydgoszczy, Gdyni, Lublinie i Tychach. Reprezentacja U-20, z pierwszoligowcami na czele, spotkania grupowe rozegra w Łodzi.

* Pozycje na boisku według raportu Instat