I liga. Jest kandydat kiboli na posła. Chce ustawek

?Dziewiątego października wyrzucimy POpaprańców do śmietnika? - napisali kibole Zawiszy na transparencie podczas meczu z Wisłą Płock. Wskazali osoby, na które powinni głosować w wyborach prawdziwi fani drużyny. Jeden z nich, Tomasz Zagrabski, jest za legalizacją ustawek - zorganizowanych bijatyk urządzanych przez szalikowców.

Masz dla nas temat? Propozycję? Zgłoś to na Facebook.com/Sportpl ?

Są to "kandydaci do Sejmu z trybuny B" - czyli miejsca, gdzie zasiadają kibole pierwszoligowego Zawiszy.

"Wybory coraz bliżej, a wśród kandydatów pojawiły się trzy nazwiska osób, które wspólnie z nami zasiadają na trybunach Zawiszy. Zgodnie z hasłem" Zawiszacy zawsze razem" pomagamy wszystkim kandydatom" - ogłosili na swojej stronie internetowej.

Dwóch - Tomasz Rega i Mariusz Walenciak - chce wejść do Sejmu z listy PiS. Tomasz Zagrabski kandyduje z Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego, która w okręgu bydgoskim zarejestrowała listę.

Rega i Walenciak z PiS od kilku lat współpracują ze Stowarzyszeniem Piłkarskim "Zawisza" założonym przez kibiców. Walenciak był nawet prezesem SP. Obaj wspominają w biogramach zamieszczonych na kibolskiej stronie dawne lata, kiedy jeździli na wyjazdy jako szalikowcy bydgoskiego klubu.

Z kibolami związany jest Zagrabski. 23-latek chwali się, że od sześciu lat jest aktywnym kibicem Zawiszy. Pomaga w organizacji meczowych opraw. Dlatego przychodzi na stadion dwie godziny przed rozpoczęciem spotkania i ma jeszcze robotę na godzinę po jego zakończeniu. "Chce zalegalizować pirotechnikę, ustawki, wyprowadzić policje ze stadionów, dać wolność słowa i działania" - piszą o nim kibole. Ustawka to umówiona bijatyka grup kiboli z wrogich sobie klubów. Biją się według ustalonych przez siebie zasad, czasem także z użyciem różnych narzędzi. Jest nawet specjalna liga ustawkowa.

Wysłaliśmy mu e-mailem pytania. "Ustawki powinny być legalne tak jak legalne są mecze bokserskie, MMA itp. przede wszystkim dlatego, że udział w nich biorą tylko osoby które chcą tego i nie mają do siebie później pretensji" - odpowiedział. Na swoim blogu pisze: "Ludzi traktuje się jak bydło! Kibice zawsze angażowali się w politykę. Niczym dziwnym jest, że angażują się i teraz, kiedy premier wypowiedział wojnę kibicom".

" Spotkanie premiera z kibicami niestety zostało przedstawione tak, jak myślałem. PO to niby oświecenie, Europejczycy, a kibice bandyci popierają PiS" - to o spotkaniu premiera Tuska z przedstawicielami stowarzyszeń kibiców, które odbyło się kilka dni temu w Warszawie.

W Zawiszy politycznie zaangażowały się nie tylko trybuny, ale także właściciel klubu Radosław Osuch. Wystąpił w reklamowym spocie i namawia do głosowania na kandydata Platformy Pawła Olszewskiego, który "wiele dobrego zrobił dla Zawiszy". Odkąd zresztą bydgoska drużyna zaczęła robić furorę w pierwszej lidze i jako beniaminek jest zdecydowanym liderem w walce o awans do ekstraklasy, na trybunie VIP pojawiają się rzesze kandydatów na posłów.

Janusza Dziedzica ? żegnały gwizdy

Więcej o: