Z Radomiaka do ligi rosyjskiej. Kontrowersyjny wybór klubu. "Zakazany" kierunek

Thabo Cele nie jest już piłkarzem Radomiaka Radom. Pomocnik z Republiki Południowej Afryki opuścił klub, rozwiązując kontrakt za porozumieniem stron. Na jaki kierunek się zdecydował? Bardzo kontrowersyjny.

Po inwazji Rosji na Ukrainę kraj agresora nie był dopuszczany do rywalizacji międzynarodowej. Dzięki reakcji FIFA i UEFA kluby straciły możliwość udziału w europejskich pucharach, a reprezentacja - na mistrzostwach świata i Europy. Niektóre zespoły otwarcie mówiły o niechęci, co do negocjowania z klubami z Rosji - w tym gronie było np. Sassuolo, które nie sprzedało Rogerio Spartakowi Moskwa. - Chcieliśmy, by sumienie nakazujące nam nie robić interesów z pewnym krajem zwyciężyło - mówił Giovanni Carnevali, dyrektor generalny Sassuolo. Niektórzy piłkarze nie mają jednak problemów z grą w Rosji.

Zobacz wideo Sędzia opowiada o strachu: Myślałem, że nie wyjdę z tego boiska

Z Radomiaka do ligi rosyjskiej. Kontrowersyjny ruch piłkarza

Po dwóch sezonach z Radomiaka Radom odchodzi Thabo Cele. Pomocnik pochodzący z Republiki Południowej Afryki dołączył do rosyjskiego Fakiełu Woroneż, z którym podpisał dwuletnią umowę. Cele rozstał się z Radomiakiem, rozwiązując kontrakt za porozumieniem stron. Warto dodać, że wcześniej Cele interesował się Kaizer Chiefs, czyli 13-krotny mistrz RPA, natomiast piłkarz wolał zostać w Europie, co podawał portal weszlo.com. Dodatkowo tamtejszy klub nie chciał płacić za Cele i liczył na rozwiązanie kontraktu przez niego z polskim klubem.

Cele trafił do Radomiaka w październiku 2021 roku. W tym czasie zagrał 33 mecze dla radomian, w których zaliczył dwie asysty. W tym sezonie nie zagrał ani minuty i został odsunięty od zespołu przez trenera Constantina Galcę. Wcześniej Cele był piłkarzem takich zespołów, jak KZN Academy, Real SC, rezerw Benfiki oraz Cova Piedade. Dodatkowo Cele ma za sobą pięć występów w kadrze Republiki Południowej Afryki.

Fakieł Woroneż wrócił do Premier Ligi po sezonie 21/22. Obecnie zajmuje ostatnie miejsce w tabeli po czterech kolejkach z bilansem bramek 3:10. Dawniej Fakieł aż trzykrotnie zajmował miejsce w strefie spadkowej w drugiej lidze rosyjskiej, ale pozostawał na tym poziomie rozgrywkowym przez problemy finansowe innych drużyn, co kończyło się ich wycofaniem z rozgrywek.

Radomiak nie powinien narzekać po odejściu Cele, bo Constantin Galca ma do dyspozycji w środku pola m.in. Rafała Wolskiego, Roberto Alvesa, Tiago Matosa, Luizao czy Michała Kaputa. Radomiak ma sześć punktów po czterech meczach i zajmuje piąte miejsce w ekstraklasie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA