Klub Polaków na skraju upadku. "Apelujemy o pomoc. Miażdżąca sytuacja"

Czarne chmury zawisły nad Derby County. Angielski klub ma gigantyczne problemy finansowe. Władze zespołu Kamila Jóźwiaka i Krystiana Bielika wydały specjalne oświadczenie, z którego wynika, że drużyna dostała się pod zarząd sądowy.

Derby County prowadzone przez Wayne'a Rooney'a z wielkim trudem utrzymało się na zapleczu Premier League, kończąc poprzedni sezon z zaledwie jednym punktem przewagi nad strefą spadkową. Na domiar złego klub został ukarany grzywną w wysokości 100 tys. euro za przestępstwo finansowe i dodatkowo nałożono na niego zakaz przeprowadzania transferów.

Zobacz wideo Skrzydłowy czy wahadłowy? Lewa czy prawa strona? Kamil Jóźwiak mówi o swojej pozycji na boisku

Lewandowski po kolejny rekord! Gdzie obejrzeć mecz Bayernu - Bochum? [TRANSMISJA]Lewandowski po kolejny rekord! Gdzie obejrzeć mecz Bayernu - Bochum? [TRANSMISJA]

Później dziennik "Daily Mail" poinformował, że władze English Football League mają w tym tygodniu oficjalnie ogłosić decyzję o ukaraniu Derby County odjęciem dziewięciu punktów w tym sezonie, a trzy kolejne zostaną zawieszone do rozgrywek 2022/2023. Sytuacja ta sprawi, że Derby County wyląduje na ostatnim miejscu w tabeli i będzie miało dwa ujemne punkty. Do tej pory Derby miało siedem punktów po siedmiu kolejkach i zajmowało 16. miejsce.

Derby County w tarapatach. Klub trafił pod zarząd sądowy. "Miażdżąca sytuacja"

Teraz oświadczenie w tej sprawie wydały władze angielskiego klubu, zamieszczając je na swojej oficjalnej stronie internetowej. "Skutki pandemii koronawirusa stworzyły zbyt duże obciążenie dla klubu i mają negatywny wpływ na jego przychody. [...] Planowana sprzedaż drużyny i stadionu, która miała zostać sfinalizowana w styczniu 2020 roku, nie doszła do skutku, ponieważ władze ligi zakwestionowały transakcję. Toczące się spory sądowe zwiększyły niepewność i utrudniają negocjacje. Przez covid-19 klub nie jest w stanie wypełnić codziennych zobowiązań finansowych. [...] Apelujemy do EFL, aby teraz pomogły klubowi i zarządowi w każdy możliwy sposób w poszukiwaniu nabywcy. Nie potrafimy w sposób wystarczający podkreślić tego, jak bardzo jest to dla nas miażdżąca sytuacja" - czytamy w komunikacie.

Lionel MessiMessi chciał zamieszkać w pałacu. Właściciel podniósł czynsz. "Stracił szanse"

Problemy Derby County rozpoczęły się dwa lata temu, kiedy to jego władze zostały posądzone o nieprawidłowości w sprawozdaniach finansowych za sezony 2015/2016, 2016/2017 oraz 2017/2018. Klub z hrabstwa Derbyshire poza grzywną otrzymał od władz EFL zakaz transferowy, a do tego musi wysłać przedstawicielom poprawioną dokumentację za lata 2015-2018. Nawet jeśli Derby wywalczy utrzymanie w Championship, to prawdopodobnie prezes Mel Morris zdecyduje się sprzedać klub.

W kadrze zespołu Derby County znajduje się dwóch polskich zawodników - Kamil Jóźwiak (sześć spotkań w obecnym sezonie ligowym i dwa pucharowe) i Krystian Bielik, który cały czas leczy kontuzję zerwania więzadeł krzyżowych i wróci do gry prawdopodobnie na początku 2022 roku.

Więcej o: