Ma powstać nowa liga piłkarska. Szósta siła w Europie. Jest zielone światło

W Europie może powstać nowa liga. Rywalizować w niej będą czołowe belgijskie kluby z najlepszymi zespołami z Holandii. Podczas walnego zgromadzenia belgijskiej Pro League jednogłośnie zagłosowano za tą propozycją. Liga ma nosić nazwę BeNeLeague.

- Te plany opierają się zarówno na szacunku dla sportowych ambicji dużych klubów, jak i zapewnieniu stabilizacji finansowej innych profesjonalnych zespołów. 25 klubów chce dać nowym rozgrywkom szansę – czytamy w oświadczeniu na oficjalnej stronie ligi belgijskiej.

Zobacz wideo Reprezentacja będzie grała trzema obrońcami? Paulo Sousa: Mam nadzieję, że zawodnicy dobrze zrozumieją nasze pomysły

Powstanie BeNe League? To by oznaczało ogromne pieniądze

Pomysł stworzenia wspólnej ligi był tematem dyskusji pomiędzy belgijską a holenderską federacją od miesięcy. Motywacją do stworzenia wspólnej ligi są m.in. pieniądze. Według wyliczeń firmy Deloitte BeNe League mogłaby wygenerować około 400 milionów euro zysku z praw telewizyjnych i marketingu. Dla porównania belgijska gazeta "GrenzEcho" donosi, że osobno obie ligi generują po 80 milionów euro. Taki wzrost wartości pozwoliłby klubom na nawiązanie walki z najlepszymi ligami w Europie. BeNe League stałaby się szóstą siłą w Europie po La Lidze, Premier League, Bundeslidze, Serie A i Ligue 1.

Paulo Sousa - tu jako trener chińskiego klubu Tianjin Quanjian w 2018 rTaktyka Sousy z negatywną reputacją? "Nie ma sensu mówić, że piłkarz nie potrafi w niej grać"

Oficjalnie nie wiadomo jeszcze, jak miałyby wyglądać te rozgrywki. "GrenzEcho" uchyla jednak rąbka tajemnicy. Według gazety w lidze miałoby się znaleźć 18 klubów – 10 z Holandii i osiem z Belgii. BeNe League miałaby rzecz jasna status najwyższej klasy rozgrywkowej. Belgijska Jupiler Pro League i holenderska Eredivisie spadłyby w hierarchii na drugie miejsce.

Sam pomysł stworzenia ligi, w której rywalizowałyby kluby belgijskie i holenderskie nie jest czymś nowym. W 2008 roku stworzono takie rozgrywki w piłce ręcznej. Natomiast w grudniu zeszłego roku ogłoszono powstanie BeNe League w koszykówce. Pierwszym sezonem w nowej formule mają być rozgrywki 2021/2022.

Więcej o: