Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Były piłkarz Liverpoolu wywołał burzę w Norwegii. Nawołuje do łamania restrykcji nałożonych przez rząd

John Arne Riise, były piłkarz Liverpoolu, a obecnie trener czwartoligowego klubu z Norwegii zwrócił się do wszystkich trenerów, aby łamali zasady izolacji podczas pandemii koronawirusa i wyszli na boiska. - Od poniedziałku powinniśmy trenować normalnie w ramach protestu przeciwko niesprawiedliwości, którą wszyscy odczuwamy - napisał Riise.

John Arne Riise to były piłkarz Liverpoolu, a obecnie trener Flinta Tonsberg. Wywołał w Norwegii burzę, po tym jak napisał e-maila do swoich kolegów po fachu z IV ligi norweskiej. W jego treści namawiał wszystkich o łamanie zasad izolacji i branie udziału w zajęciach na boisku.

Zobacz wideo Timo Werner w Chelsea. "Mógł przemówić do niego projekt Lamparda"

Treść maila została ujawniona przez norweską stację TV2. - Myślę, że wszyscy powinniśmy wstać i się tym nie przejmować. Od poniedziałku powinniśmy trenować normalnie w ramach protestu przeciwko niesprawiedliwości, którą wszyscy odczuwamy. Rząd cały czas mówi o tym, jak ważny jest sport masowy, a przez swoje działania pokazuje zupełnie coś innego. Wybrałem i wykorzystuję swoje imię, swoją pozycję do walki o moją drużynę, moich zawodników i klub - napisał Riise.

W Norwegii obowiązuje obecnie szereg obostrzeń związanych z grą w piłkę nożną. Nie można m.in. trenować w odległości mniejszej niż jeden metr w rozgrywkach od czwartej ligi w dół, a także we wszystkich innych dyscyplinach tzw. sportu masowego. Mecze na tych poziomach rozgrywek są zawieszone aż do 10 sierpnia.

Minister kultury prosi o przestrzeganie zasad 

Minister kultury i równości płci Abid Raja postanowił odnieść się do tej sytuacji na antenie TV2: - Dobrze rozumiem chęć wznowienia normalnej aktywności w sporcie. Jednocześnie wszyscy musimy wykazać się odpowiedzialnością społeczną, aby zapobiec ponownemu rozprzestrzenianiu się infekcji w społeczeństwie. Robimy to najlepiej, postępując zgodnie z zasadami i wskazówkami udzielanymi nam przez służbę zdrowia. Mam nadzieję, że sport zdaje sobie sprawę ze swojej odpowiedzialności i nie opowiada się za aktywnym łamaniem zasad - mówił Raja.

W poniedziałek telewizja TV 2 otrzymała potwierdzenie od kilku klubów we wschodniej Norwegii, że nastąpiło naruszenie przepisów dotyczących izolacji i że kilka klubów uczestniczy w treningach grupowych. Jednym z zespołów, który wyłamał się z tego, jest Honefoss.

- Kiedy kluby nie stosują się do wytycznych, powinny być za to karane. Teraz słyszymy, że zespoły trenują z w pełnym kontakcie i jest to frustrujące - powiedział trener Honefoss Luke Torjussen.

- Ważne jest, aby każdy przestrzegał obowiązujących przepisów. Wtedy wszyscy będą mieć takie same warunki, gdy zaczniemy od nowa. Jeśli inne drużyny wystartują przed nami, będą miały dużą przewagę nad nami. To niesprawiedliwe - dodał trener.

- Ludzie robią, co im się podoba. To denerwujące - stwierdził z kolei bramkarz Honefoss, Andreas Vedeler.

Z drugiej strony trener Honefoss podziwia Riise, że napisał e-maila. - Myślę, że to dobrze, że on to robi. Ma imię, które może zainicjować niektóre procesy, ale trudno jest coś z tym zrobić. Niemniej jednak dziękuję mu za to - przyznał Torjussen.

Klaveness krytykuje rząd

Lise Klaveness, dyrektor departamentu piłki nożnej w NFF (Norweskim Związku Piłki Nożnej), przyznała, że NFF nie może karać klubów, które łamią zakaz treningu kontaktowego podczas gry w piłkę nożną na boisku. Wyjaśniła, że tylko rząd może nałożyć sankcje za tego typu naruszenia.

- Zachęcamy wszystkich naszych członków do przestrzegania zaleceń rządowych, nawet tych, z którymi zdecydowanie się nie zgadzamy - powiedziała Klaveness, nawiązując do e-maila Riise.

Jednocześnie rozumie frustrację wśród klubów. - Stawiamy wszystkich w sytuacji, w której źle się bawimy. Trwałym rozwiązaniem nie jest to, że my w NFF biegamy i biczujemy jednych lub drugich. Trwałym rozwiązaniem jest wejście w życie z odpowiedzialnymi władzami, instrumentami - kontynuowała Klaveness.

- Rozumiem dobrze, że piłka nożna otworzy się bardziej, ale mamy trudną sytuację związaną z pandemią i wszyscy musimy sobie z nią poradzić. Mogę tylko powiedzieć, że musimy wziąć pod uwagę kontrolę zakażeń i musimy mieć zaufanie do Gullvåga, Stoltenberga, Nakkestada i innych osób z Ministerstwa Zdrowia, którzy poprosili nas, abyśmy nie luzowali obostrzeń, dopóki nie zobaczymy, jak to się rozwinie - dodał Raja.

39-letni Riise wystąpił aż 110 razy w reprezentacji Norwegii. W przeszłości występował nie tylkko w Liverpoolu (2001-2008), ale również w AS Monaco (1998-2001), AS Romie (2008-2011) i Fulham (2011-2014). 

Przeczytaj także:

Więcej o: