Liga Europejska. To nie wina Lecha, że boisko było białe

- Podgrzewanie murawy jest potrzebne po to, żeby nie była zmrożona tylko miękka. Usuwanie z niej śniegu to osobny problem - mówi Sport.pl Tomasz Strzyga, zajmujący się murawą na stadionie Legii Warszawa.

Zobacz bramki Ligi Europejskiej ?

W Poznaniu zima zaskoczyła organizatorów. Jednak wszystko wskazuje na to, że po prostu nie mogła ich nie zaskoczyć, albo inaczej: Lech zrobił co mógł, ale nie był wstanie zapobiec zamienieniu się zielonej murawy w zaśnieżony plac.

Gdy piłkarze Juventusu i Lecha wybiegali na płytę boiska, murawa była tylko lekko przyprószona, a rejony linii bocznych i bramkowych całkowicie odśnieżone. Opady trwały przez cały czas trwania spotkania, nasilając się pod koniec meczu. W efekcie przed drugą połową murawa zniknęła pod warstwą śniegu, która stawała się coraz grubsza.

- Tak musiało się stać - komentuje Tomasz Strzyga. - Jeżeli chcielibyśmy mieć boiska bez śniegu, to trzeba by mieć nad nimi zasuwane dachy. Podgrzewanie murawy jest potrzebne po to, żeby nie była zmrożona tylko miękka. Śnieg trzeba usuwać z płyty mechanicznie, a przy tym trudno uniknąć jej zniszczenia - mówi ekspert opiekujący się nawierzchnią na obiekcie Legii Warszawa.

Poznań był przygotowany

Murawa podgrzewana była od dłuższego czasu, a temperatura była automatycznie dostosowywana do warunków pogodowych. - Poza tym przykrywamy trawę specjalną włókniną, by zatrzymać ciepło - mówił Maciej Mielęcki, wicedyrektor POSiR, który opiekuje się stadionem. - Jeśli spadnie pół metra śniegu, to nie ma siły, na boisku będzie biało. Murawa nie jest zdolna do roztapiania takiego śniegu - dodaje.

Ekstraklasa przegrywa z pogodą

Polskie stadiony są coraz nowocześniejsze, ale cudów nie ma. Można przygotować murawę na mecz, ale jeżeli śnieg pada w trakcie spotkania, to nie da się uniknąć zasypania boiska, które często stwarza warunki wykluczające grę na wysokim poziomie.

"W związku z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, po konsultacji z klubami oraz stacjami telewizyjnymi posiadającymi prawa do transmisji meczów Ekstraklasy, Departament Logistyki Rozgrywek podjął decyzję o przełożeniu 16 kolejki Ekstraklasy na wiosnę 2011 roku " - ogłosiła spółka Ekstraklasa SA. Dokładny terminarz rundy wiosennej zostanie podany w odrębnym komunikacie.

 

Zima przeraża kluby Ekstraklasy ?

Więcej o: