Liga Europejska. Stadion Śląski walczy o finał w 2013

Stadion Śląski został zgłoszony jako kandydatura do organizacji finału Ligi Europejskiej w 2013 roku - donosi "Dziennik Zachodni". Na pomysł taki wpadł marszałek województwa ślaskiego Bogusław Śmigielski, a swojego poparcia udzielił także PZPN.

Baw się z nami w Wygraj Ligę! Wygraj 20 000 zł. ?

Chorzowski stadion nie został wybrany na arenę Mistrzostw Europy w 2012, ale teraz lokalne władze przechodzą do ofensywy. - Mamy już pozytywną decyzję zarządu PZPN, który będzie popierał kandydaturę Stadionu Śląskiego do organizacji tej imprezy - zdradził członek zarządu województwa Mariusz Kleszczewski.

O trzydniowym posiedzeniu piłkarskiej centrali pisał już w poniedziałek dziennikarz "Gazety Wyborczej" Jacek Sarzało: " Nad czym mają debatować sternicy naszego futbolu? Przeważa branżowa drobnica i formalności, np. zmiana brzmienia jednego z kilkudziesięciu punktów w jednym z kilkudziesięciu związkowych regulaminów. Najciekawiej zapowiada się dyskusja nad pomysłem marszałka województwa śląskiego Bogusława Śmigielskiego, by PZPN wystąpił do UEFA o przyznanie Stadionowi Śląskiemu finału Ligi Europejskiej w sezonie 2012/13." Więcej o "trzydniówce PZPN" ?

Oprócz finału europejskiego pucharu Chorzów chciałby zorganizować także mistrzostwa Europy kobiet: - Decyzja o lokalizacji tej imprezy zapadnie prawdopodobnie w listopadzie. Konkurujemy z Hiszpanią, Holandia, Bułgarią, Szwajcarią i Szwecją, ale nasze szanse są spore - przyznał Józef Grząba z Wydziału Piłkarstwa Kobiecego PZPN.

Stadion Śląski jest obecnie modernizowany, a gdy remont dobiegnie końca zmieszczą się na nim 52 tysiące kibiców. Nad trybunami zawiśnie największy dach w Europie. Koniec prac spodziewany jest na połowę 2011 roku.

Legenda Stadionu Śląskiego

Stadion Śląski powstał w latach 1951-1956. Inauguracja miała miejsce w dniu 22 lipca, czyli PRL-owskiego Święta Odrodzenia Polski. Reprezentacja naszego kraju przegrała wówczas z NRD 0:2. W późniejszych latach w "Kotle Czarownic" Biało-Czerwoni gościli wielokrotnie. To tutaj rozgrywali legendarne spotkania - wystarczy wspomnieć zwycięstwo 2:1 nad ZSRR w 1957 roku, czy pokonanie 4:1 Holandii w 1975.

Właśnie na Stadionie Śląskim reprezentacja Polski wywalczyła awans na Mistrzostwa Świata w 2002 roku, pokonując Norwegię 3:0. Odniosła także spektakularne zwycięstwo 2:1 nad Portugalią w eliminacjach do mundialu w 2008.

Oprócz meczów piłkarskich odbywają się tu także zawody żużlowe, mityngi lekkoatletyczne oraz imprezy muzyczne.

GALERIA: Zdjęcia Stadionu Śląskiego - wczoraj, dziś i jutro ?

 

kliknij w miniaturkę, żeby przejść do galerii

 

Wszystko o stadionach na Euro 2012 - znajdziesz na Sport.pl ?

Więcej o: